NATO už má třetinu albánských zbraní

Jednotky NATO už shromáždily první třetinu předpokládaného počtu zbraní od albánských rebelů v Makedonii. Makedonská vláda tak může začít jednat o ústavních změnách zaručujících více práv albánské menšině v zemi. Generální tajemník Robertson také vyzval makedonské politické špičky, aby nespochybňovali počet zbraní, které chce Aliance od povstalců vybrat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Robertson se při své návštěvě Makedonie snažil přesvědčit zejména zastánce tvrdé linie, že množství zbraní, které chce Aliance od rebelů získat, odpovídá realitě. Šéf NATO se proto dohodl s prezidentem Borisem Trajkovským, že o definitivním počtu odevzdaných zbraní rozhodne Aliance sama. Někteří členové makedonské vlády však neustále požadují daleko větší sumu shromážděného arsenálu. Diskuze nad tímto tématem bude také pravděpodobně hlavní náplní zítřejšího zasedání místního parlamentu. Ten má nyní podle Robertsona v rukou budoucnost celé Makedonie. Jak Českému rozhlasu řekl velitel brigády UČK Iliri, albánští povstalci jsou ochotni odevzdat všechny zbraně a poté svoji armádu rozpustit.

Markéta Kaclová, Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme