NATO odložilo rozhodnutí o stažení vojáků z Afghánistánu. Podle Metnara se čeká na příměří

Severoatlantická aliance odložila konečné rozhodnutí o stažení svých vojsk z Afghánistánu. Po videokonferenci s ministry obrany třiceti členských zemí to ve čtvrtek oznámil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. V Afghánistánu je nyní zhruba 10 000 aliančních vojáků. Podle původního plánu by mělo NATO ze země odejít do konce dubna.

Brusel / Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americké jednotky v afghánské provincii Logar na archivním snímku ze srpna 2018.

Americké jednotky v afghánské provincii Logar na archivním snímku ze srpna 2018. | Foto: Omar Sobhani | Zdroj: Reuters

„V tomto stadiu jsme neučinili žádné konečné rozhodnutí o budoucnosti naší přítomnosti,“ uvedl Stoltenberg po jednání s ministry. Podle generálního tajemníka se budou spojenci o postupu „v následujících týdnech“ dál radit.

Spojené státy v loňské dohodě s Tálibánem uzavřené v Dauhá přislíbily, že do letošního května z Afghánistánu stáhnou všechny své vojáky výměnou za to, že Tálibán nedovolí svým členům a ani žádným jiným organizacím využívat afghánské území k útokům na USA a jejich spojence. V případě odchodu USA by zemi opustili i vojáci dalších zemí NATO.

Stoltenberg ve čtvrtek ale řekl, že je třeba situaci v Afghánistánu ještě posoudit, než padne „konečné rozhodnutí“ o osudu mise. „Neexistují tu jednoduché možnosti,“ zdůraznil.

„Pokud zůstaneme i po prvním květnu, hrozí, že to vyvolá další násilí, další útoky na naše jednotky... Ale když odejdeme, hrozí, že přijdeme o to, čeho jsme dosáhli.“

#NATO Defence Ministers discussed #Afghanistan. We are facing many dilemmas & there are no easy options. We have not taken a final decision on our future presence, but as the 1 May deadline is approaching, we will continue to consult & coordinate together as an Alliance.

17:25 – 18. 02. 2021

156 349

Podle agentury DPA je po čtvrtečním jednání prakticky jisté, že alianční vojáci ve středoasijské zemi zůstanou i po 1. květnu. Komplexní operace, jakou je stažení vojsk, by totiž podle ní zabrala přinejmenším dva měsíce. Jak dlouho mise potrvá, ale jisté není.

Podle Stoltenberga musí radikální hnutí Tálibán omezit útoky, zpřetrhat vazby s teroristy a více energie věnovat mírovým jednáním s vládou v Kábulu. Tálibán ovšem na počátku února varoval, že nedodržení dohody z Dauhá vyvolá „velkou válku“.

Nejprve příměří

Za Česko se videokonference účastnil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Podle něj bude ukončení výcvikové mise a stažení jednotek z Afghánistánu záviset na bezpečnostní a politické situaci v zemi.

„Tálibán musí dodržovat závazky vyplývající z dohody s USA a musí dojít k uzavření příměří či mírové dohody mezi ním a afghánskou vládou. Panuje shoda, že teprve po splnění těchto podmínek nastane správná chvíle, abychom všichni společně z této země odešli,“ uvedl Metnar podle tiskové zprávy českého ministerstva obrany.

V Afghánistánu je zhruba 10 000 vojáků NATO a partnerských zemí. Asi 2500 z nich jsou Američané. V Afghánistánu jsou nasazeni i čeští vojáci, od letošního roku jich tam na základě mandátu schváleného českou vládou a parlamentem může být do 205. Loni česká armáda ukončila ostrahu spojenecké základny Bagrám.

S ministry obrany #NATO jsme se shodli, že podmínkou pro společný odchod z Afghánistánu je plnění podmínek ze strany Tálibánu. Také jsme dnes odsouhlasili rozšíření výcvikové mise v Iráku. My máme pro Irák schválený mandát do 80 vojáků a do toho se určitě vejdeme. #WeAreNATO

17:00 – 18. 02. 2021

4 40

Tálibán v Afghánistánu vládl v letech 1996 až 2001. V říjnu 2001 zahájily USA a Británie v rámci protiteroristické operace Trvalá svoboda útok na afghánský režim. Byla to reakce na zářijové teroristické útoky z téhož roku na New York a Washington spáchané organizací Al-Káida, která měla základnu v Afghánistánu. Vláda Tálibánu byla svržena v listopadu 2001.

Ministři obrany se na čtvrtečním jednání věnovali také Iráku. Generální tajemník oznámil, že NATO posílí v této zemi svou výcvikovou misi. Místo současných 500 vojáků jich budou v Iráku postupně až 4000. Působit budou i mimo Bagdád.

Ministers decided to expand @NATO Mission Iraq - NMI mission to support local forces in their fight against terrorism. We'll increase from 500 to around 4000 personnel & include more security institutions & areas. #NATO's mission will continue in full consultation with #Iraq's government.

17:54 – 18. 02. 2021

202 348

Stoltenberg zdůraznil, že je aliance v Iráku přítomna na základě žádosti vlády premiéra Mustafy Kázimího.

Podle Metnara se nyní vedou jednání o početním zastoupení jednotlivých zemí v irácké misi. „Mandát pro roky 2021-22 schválený vládou a parlamentem nám umožňuje vyslat do země až 80 českých vojáků,“ uvedl ministr.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme