NATO vybuduje společný protiraketový deštník

NATO se na svém summitu v Lisabonu shodlo na potřebě vybudování společného protiraketového systému. Zapojit se do něj chce podle premiéra Petra Nečase i Česko. Plánovaný štít je součástí schválené nové strategie aliance na příštích 10 let. Americký prezident Barack Obama prohlásil, že systém bude krýt území evropských členů aliance i Spojených států.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama (prezident USA) na Pražském hradě.

Barack Obama (prezident USA) na Pražském hradě. | Foto: Tomáš Adamec

Do budoucí protiraketové obrany se zapojí i Česká republika. Jak na summitu řekl premiér Petr Nečas, za minimum považuje vznik střediska včasného varování na našem území.

Přehrát

00:00 / 00:00

Summit NATO v Lisabonu sleduje zpravodaj Pavel Novák

Summit také přijal strategickou koncepci NATO pro příštích 10 let. Aliance tak chce reagovat na nové výzvy 21. století, chce být efektivní, aby mohla zasahovat proti nový hrozbám.

Podle generálního tajemníka NATO Anderse Fogha Rasmussena vidí aliance budoucnost světa v jaderném odzbrojení. "Dokud ale budou jaderné zbraně ve světě i aliance si je musí ponechat," uvedl Rasmussen.

Investice do nových technologií

V příštích letech se tak bude NATO snažit investovat do nových technologií, které nás mohou chránit před útočnými raketovými systémy nebo které mohou potírat například kyberkriminalitu.

Aliance chce také navazovat nová strategická partnerství. Nejen s Ruskem, ale i s dalšími státy světa. Mluví se například o Číně, Indii a Brazílii.

Česká delegace v čele s prezidentem Václavem Klausem přijela do Lisabonu s názorem, že je třeba jednat s Ruskem jako s partnerem aliance a že je nutné Moskvě nabídnout podíl na protiraketové obraně.

Naše delegace tvrdí, že je potřeba NATO zeštíhlit, snížit například stavy velitelů na některých regionálních velitelstvích.

V sobotu půjde hlavně o Afghánistán

V sobotu se bude mluvit hlavně o Afghánistánu. Očekává se, že vrcholná schůzka určí také výhled, jak stahovat vojáky z této neklidné země. Odejít by měli v roce 2014.

Část zemí je ale k tomuto datu skeptická. Jako nereálné vidí úplné zrušení vojenské přítomnosti NATO v Afghánistánu k tomuto datu i český prezident Václav Klaus.

Obama chce pod deštník vzít i Rusko

Americký prezident Barack Obama potvrdil zájem spolupracovat v otázce protiraketové obrany s Ruskem. To podle něj čelí podobným hrozbám jako západní spojenci.

"S radostí oznamuji, že jsme se vůbec poprvé dohodli na rozvoji systému protiraketové obrany. Je schopný dostatečně pokrýt evropské území NATO a jeho obyvatelé, stejně tak jako i Spojené státy. Tento systém nabízí roli pro všechny naše spojence. Reaguje na hrozby naší doby," prohlásil Obama.

Právě s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem budou podle Obamy představitelé Severoatlantické aliance jednat na závěr dnešního summitu.

Pavel Novák, Igor Maňour, Lubica Bergmanová, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme