NATO vyhlásí v Praze další kolo rozšíření

Severoatlantická aliance vyhlásí na svém podzimním summitu v Praze nové kolo rozšíření. Dohodli se na tom ministři zahraničí NATO na svém zasedání v Reykjavíku. Jak z hlavního města Islandu telefonuje zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Milan Fridrich, aliance zůstává otevřená novým státům, aby upevnila bezpečnost Evropy, Spojených států a Kanady. To je napsáno v závěrečném prohlášení ministrů zahraničí z Reykjavíku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

islandské jednání NATO | Foto: ČTK/EPA

Experti tvrdí, že tak sebevědomé oznámení nového rozšíření umožnily dvě věci: prohloubení vztahu s Ruskem, které potvrdí vytvoření nového společného orgánu s rozhodovacímí pravomocemi, druhým faktorem je to, že rozšíření NATO podpořil americký prezident Bush.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Fridrich: Šéfové diplomacií zemí NATO

Ministři podle očekávání nevyjmenovali jednotlivé kandidátské země, ani se nezabývali tím, jaké má která přednosti a nedostatky. Vyjádřili pouze uspokojení nad tím, že do procesu Akčních plánů členství se zapojilo také Chorvatsko, které se tak oficiálně stalo desátým kandidátem na přijetí do NATO, byť bez šancí na pražském summitu. O pozvánku na něm budou soutěžit Slovensko, Slovinsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Bulharsko a Rumunsko, outsidery bez šancí jsou Makedonie a Albánie.

Šéfové diplomacií členských zemí NATO se se svým ruským protějškem Igorem Ivanovem také dohodli na vytvoření Rady NATO-Rusko. V ní bude těchto 20 zemí nejen konzultovat, ale přímo společně rozhodovat o vybraných bezpečnostních a vojenských otázkách. Její vznik vytváří předpoklad pro vyšší kvalitu spolupráce mezi aliancí a Ruskem.

NATO na svém zasedání v Reykjavíku také vysoce ocenilo dohodu Ruska a Spojených států o snížení počtu nukleárních bojových hlavic. Americký ministr zahraničí Colin Powell na Islandu seznámil své kolegy s dohodou, kterou příští týden slavnostně podepíší prezidenti obou zemí.

Milan Kopp, Milan Fridrich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme