NATO vytvoří kvůli ruské hrozbě speciální síly rychlé reakce na obranu svých členů

Severoatlantická aliance vytvoří speciální jednotky rychlé reakce na obranu svých členských zemí. Prohlásil to generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Vznik takových sil je podle něj nutný kvůli ruské agresivní politice vůči Ukrajině. Rusko podle Rasmussena představuje hrozbu i pro země aliance.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen | Foto: NATO

Podle Rasmussena bude NATO bránit všechny své členy za všech okolností.

Kvůli tomu vzniknou jednotky s několika tisíci vojáků schopné okamžitého nasazení v případě útoku na některý členský stát aliance.

„Díky existenci těchto sil bude každý potenciální agresor vědět, že kdyby začal byť jen přemýšlet o útoku na nějakou zemi aliance, postavily by se mu nejen vojáci této země, ale i vojáci NATO,“ uvedl Rasmussen.

Pro jednotky budou připravena velitelská centra i zbraně na území východních členů NATO. O detailech mají rozhodnout lídři zemí NATO tento týden na summitu ve Velké Británii.

Ondřej Houska, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme