NATO vyzvalo Rusko, aby snížilo počet svých diplomatů v Bruselu

Stálé zastoupení Ruska při Severoatlantické alianci má příliš mnoho členů a jejich významná část můžou být agenti ruských tajných služeb. Vedení NATO proto vyzvalo Moskvu, aby počet pracovníků snížilo. S odvolání na alianční zdroje to napsal list The New York Times.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka Severoatlantické aliance

Vlajka Severoatlantické aliance | Foto: Jan Černý

Na konci loňského roku se počet ruských pracovníků bruselského zastoupení při NATO z dřívějších 70 snížil na nynějších 50.

Další snížení na 30 osob, které Rusku aliance uložila, má proběhnout během příštích devíti měsíců. Formálně se tento limit týká i ostatních partnerských států, žádný z nich ale tak početné zastoupení v Bruselu nemá.

Přehrát

00:00 / 00:00

NATO vyzvalo Moskvu ke snížení počtu diplomatů v Bruselu. Informaci okomentoval bývalý náčelník Generálního štábu Jiří Šedivý

„Já si myslím, že už dřív mělo být dosaženo toho, že bude paritní zastoupení jak na jedné, tak na druhé straně. Rusko je obecně známo, že mají nepoměrně víc diplomatů na jejich velvyslanectvích a ti jsou kryti diplomatickou imunitou. A v tom je ten největší problém,“ říká bývalý náčelník českého Generálního štábu Jiří Šedivý.

List The New York Times ve svém článku poznamenává, že přítomnost ruských agentů v Bruselu jistě nikoho nepřekvapuje, omezení počtu členů ruského zastoupení navíc riziko ruských špionů významně nesníží. Přesto panuje přesvědčení, že jejich aktivitám bude možné snadněji čelit.

„Vytváří se tím podmínka pro to, aby byl mnohem větší přehled o jejich aktivitě. Ti, kteří nejsou kryti diplomatickou imunitou, už nemohou provádět své aktivity s takovou až drzostí, jako kdyby měli diplomatický pas,“ potvrzuje Šedivý.

Podle Ruska je žádost recidivou studené války

Moskva dnes v první reakci označila výzvu aliančního vedení za ozvěnu studené války.

"Je to divné rozhodnutí, které zapáchá érou studené války," prohlásil pro agenturu TASS náměstek ruského ministra zahraničí Alexej Meškov.

Rusko je oficiálním partnerem Severoatlantické aliance od roku 1994. Po anexi Krymu a začátku proruského povstání na východní Ukrajině ale vzájemné vztahy zamrzly.

The New York Times připomíná, že akreditaci ke vstupu do bruselského sídla aliance bez doprovodu dostali po těchto událostech jen čtyři ruští diplomaté.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme