NATO začalo kontrolovat bezletovou zónu nad Libyí

Severoatlantická aliance začala dohlížet na bezletovou zónu nad Libyí. Chystá se také na převzetí velení všech operací mezinárodního společenství vůči režimu plukovníka Kaddáfího. Oznámilo to dnes velení spojených aliančních sil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadla NATO dohlížejí na bezletovou zónu nad Libyí. | Zdroj: Reuters

O převzetí velení rozhodla rada velvyslanců v neděli večer. Veškeré operační úkoly má Aliance převzít od koalice dosud zasahujících států v čele s Francií a Velkou Británií v průběhu několika dnů.

Velením celé operace je pověřený kanadský generálporučík Charles Buchar. Řídit ji bude z velitelství spojených aliančních sil v Neapoli. Dnes ale novinářům jenom řekl, že NATO už bude všechny vojenské aspekty rezoluce OSN plnit brzy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu v Bruselu Pavel Novák mluví o rozhodnutích NATO týkajících se Lybie v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Zatím Aliance dohlíží svými plavidly nad dodržováním zbrojního embarga a v noci začala kontrolovat bezletovou zónu. Útoky, k nimž dnes dochází ze vzduchu na pozemní cíle v Libyi, dosud vede jen koalice několika ochotných států a zatím jim nevelí NATO.

Kontrola bezletové zóny v praxi znamená, že letadla Severoatlantické aliance těch zemí, které mají k dispozici takové stroje, létají nad lybijským územím, především nad pobřežním pásem, kde jsou města, v nichž se odehrávají boje. Stačí na to podle odhadu vojáků desítky takových letadel.

Jejich úkolem je nedovolit vzlétnout letadlům, která zůstala i po bombardování na zemi, případně pokud by do vzdušného prostoru přiletělo nějaké letadlo se zbraněmi nebo novými žoldnéři pro Kaddáfího jednotky, přinutit ho, aby se buď vrátilo mimo vzdušný prostor nebo přistálo mimo území Lybie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vojenský a bezpečnostní analytik Martin Koller mluví o roli NATO v libyjském konfliktu v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

„NATO podpořilo povstalce, jejichž hlavním cílem je svržení režimu plukovníka Kaddáfího,“ shrnuje vojenský a bezpečnostní analytik Martin Koller.

Také v příštích dnech, pokud se nic nezmění, se podle jeho slov bude z hlediska operace spojenců stále jednat o leteckou podporu v různých formách, ať už ničení těžké techniky Kaddáfího sil, případně jiné výzbroje, donucování letadel k přistání nebo k jejich zničení, potlačování systému protiletadlové obrany.

„Může dále pokračovat zásobování povstaleckých sil potravinami,“ doplnil Martin Koller.

Pavel Novák, Hanka Shánělová, Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme