NATO žádá Prahu o výstavbu mnohonárodního praporu

Severoatlantická aliance požádala Českou republiku, aby vystavěla první mezinárodní prapor NATO na ochranu proti zbraním hromadného ničení. V Bruselu to řekl ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Spojené státy se bojí terorismu, a tak chtějí výstavbu praporu urychlit. Česká republika má být lídrem. Spolupracovat chce hlavně s Británií, Německem, Itálií nebo Švédskem. Česká vláda by měla připravit odpověď do 12.června. Právě tehdy totiž budou o celé věci rozhodovat ministři obrany Severoatlantické aliance.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Tvrdík

Jaroslav Tvrdík | Foto: Úřad vlády ČR

Prapor má začít fungovat 1. ledna příštího roku, pak by následoval 6měsíční výcvik, připomněl ministr Tvrdík. "Prvního července příštího roku by prapor měl deklarovat připravenost nést odpovědnost za případné nasazení při použití zbraní hromadného ničen, mezinárodním terorismem, při zvládání krizí vojenských i nevojenských."

"Může být nasazován i při živelních katastrofách. Tento prapor bude v silách tzv. okamžité reakce a měl by být schopen zasáhnout kdekoli na světě do pěti dnů od požadavku na jeho vyslání," vysvětlil Tvrdík.

V praporu by s námi měly spolupracovat i další země. Ministr Tvrdík už představu má: "Může to být Velká Británie, ale může to být také Německo, které v oblasti ochrany proti zbraním hromadného ničení má dostatek kapacit a má co nabídnout. Němečtí chemikové společně s našimi působili v Zálivu. Může to být i Itálie nebo Švédsko, které dnes v těch projekčních týmech sehrávají vedoucí roli."

Podle Tvrdíka je tato nabídka prvním viditelným výsledkem české vojenské reformy. Ministr podotkl, že Česká republika má v této oblasti odpovídající schopnosti a bude mít zájem tuto výzvu přijmout. Jakmile by se Česko stalo v oblasti boje proti zbraním hromadného ničení první silou v NATO, mohlo by na stejné postavení aspirovat také v Evropské unii - za předpokladu, že se stane jejím člemem.

Nabídka Severoatlantické aliance nepřekvapila ani stínového ministra obrany z ODS Petra Nečase, podle kterého odpovídá záměru České republiky zaměřit se v rámci aliance mimo jiné na protichemické jednotky, kde můžeme nabídnout celou řadu schopností a kapacit. Podle Nečase je jen otázkou, nakolik bude česká účast v takovém praporu nad rámec dosavadních plánů účasti v silách rychlé reakce aliance.

A kdo bude tvořit hlavní tým pro přípravu?

"Bude to generál Petr Pavel, velitel specializovaných sil. Svou roli tam opět sehrají staří známí pro českou veřejnost, generál Lupuljev, velitel chemického vojska a podplukovník Gajdoš, velitel základny z Liberce, který by byl pravděpodobně i prvním velitelem tohoto mezinárodního praporu, v případě, že o něm ministři v červnu rozhodnou," poznamenal Tvrdík.

Ministr obrany se chce okamžitě spojit s experty, chtěl by prý rychle stáhnout právě generála Lupuljeva z Kuvajtu, aby tým, o kterém byla řeč, mohl ve spolupráci s generálním štábem a strategickou sekcí ministerstva připravit vizi pro další jednání, připravit vlastně naši nabídku. Musí se také postupovat v součinnosti s USA. V příštích týdnech by se tím měla zabývat vláda.

Jak bude prapor vypadat a fungovat, to má být podle Dušana Lupuljeva jasné v půlce června. Podle něj by neměl mít víc než 500 lidí. Jednotka zřejmě nebude sídlit v Liberci, jak se původně předpokládalo, protože by to vyžadovalo velké úpravy posádky. Vojáci podle generála Lupuljeva uvažují o Vyškově, nebo o některé z velkých jihočeských posádek, které chtěli původně v rámci reformy ozbrojených sil opustit.

Jak řekl Českému rozhlasu šéf české diplomacie Cyril Svoboda, možnost výstavby praporu vidí jako pozitivní věc, kolem níž by mohl vládnout konsensus.

Ministři obrany Evropské unie se při včerejší bruselské schůzce rozhodli zřídit několik pracovních skupin, které se budou zabývat konkrétními projekty zaměřenými na odstranění nedostatků, mezer a zpoždění ve vybavení a jiných schopnostech evropských ozbrojených sil. Vedle ochrany proti chemickým a biologickým zbraním bude ČR podle Tvrdíka aktivní také ve skupinách zabývajících se zdravotnickými kapacitami a pasivními sledovacími systémy.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Pavla Kvapilová, Marika Táborská, Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme