NATO zahájilo nálety na baštu Kaddáfího příznivců Baní Valíd

NATO zahájilo nálety na město Baní Valíd, které je jednou z posledních bašt příznivců Muammara Kaddáfího. Podle svědků městem na jihu Libye nejméně pětkrát otřásly nálety a v jeho okolí se ozvala silná exploze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libyjci čekající u cesty směřující do Baní Valíd | Zdroj: Reuters

Libyjští povstalci, kteří do města vkročili už v pátek, se začali během dne stahovat s tím, že Severoatlantická aliance začne Baní Valíd brzy bombardovat. Již předtím ale prohlásili, že je dělí jen kousek od dobytí města.

Právě dnes také vyprší ultimátum, které Kaddáfího stoupenci dostali před dvěma týdny od Přechodné národní rady.

Pokud se čtyři zbývající města, která jsou stále loajální svržené libyjské vládě, nevzdají, povstalci použijí k jejich dobytí vojenskou sílu.

Boje včera propukly i poblíž města Syrt, rodišti Muammara Kaddáfího.

MMF uznal libyjské povstalce

Přechodnou národní radu dnes zároveň uznal Mezinárodní měnový fond jako legitimní vládu Libye. Oznámila to šéfka fondu Christine Legardová s tím, že jakmile to umožní bezpečnostní podmínky pošle do Libye svůj tým.

Přechodnou národní radu jako svůj politický orgán ustavili odpůrci vlády Muammara Kaddáfího v únoru. Od té doby ji jako legitimní vládu uznalo asi sedm desítek zemí světa včetně České republiky.

Pavlína Nečásková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme