NATO zatím nemá jednotný názor na umístění amerických základen v Polsku a Česku

Severoatlantická aliance zatím nemá jasný názor na zvažované protiraketové základny v České republice a Polsku. V Bruselu se o tom v centrále Aliance přesvědčili místopředsedové výboru Poslanecké sněmovny pro obranu. Jak uvedl vysoký představitel Unie pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana, Unie zatím neplánuje, že by se jako celek k americkému protiraketovému systému připojila. Je podle něj na jednotlivých členských státech, jestli se jej budou chtít účastnit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

odpálení antiraket | Foto: Kwai Web

"Názory členských zemí Severoatlantické aliance se teprve vytvářejí," uvedl po jednání v Bruselu jeden z místopředsedů sněmovního výboru pro obranu Miroslav Svoboda z ČSSD. Spolu se dvěma kolegy se setkal s šéfem Americké agentury pro protiraketovou obranu, generálem Henry Oberingem.

Podle něj by případná výstavba radaru v Česku stála Spojené státy asi půl miliardy dolarů, tedy zhruba 10 a půl miliardy korun. Zakázky v hodnotě 3 až 4 miliardy korun by údajně mohly získat místní především stavební firmy.

Generál Henry Obering v Bruselu také uvedl, že Spojené státy uvažují o umístění protiraketového radaru i na Kavkaze. "Umístění dalšího radaru na Kavkaz by bylo užitečné - ne však nutné," uvedl mimo jiné generál Obering. Už nyní je však zřejmé, že by jeho budování vzbudilo silný odpor Ruska.

Vít Pohanka, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme