NATO zvažuje vyslání vojáků do Polska a Pobaltí. Zatím není jasné kolik

V Severoatlantické alianci začala diskuze o vyslání vojáků do členských zemí na hranici s Ruskem. Napsal o tom americký list Wall Street Journal. V Polsku takový záměr podporují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cvičení NATO Baltops | Zdroj: Reuters

„Potřebujeme větší záruky ze strany NATO. Nejenom my jako Polsko, ale celá střední a východní Evropa. V současné těžké globální situaci potřebujeme v téhle části Evropy větší přítomnost jednotek NATO a platí to i o naší zemi,“ prohlásil například před časem polský prezident Andrzej Duda.

Podle Wall Street Journal by mohlo NATO vyslat do Polska, Litvy, Lotyšska a Estonska po jednom praporu o síle 800 až 1000 vojáků. Podle minimalistické verze by se jednalo o jeden prapor pro všechny čtyři země.

Přehrát

00:00 / 00:00

Severoatlantická aliance zvažuje vyslání vojáků do Polska a Pobaltí. Podrobnosti zjišťoval zpravodaj ČRo Vít Pohanka

Diskuze je podle Severoatlantické aliance teprve v počátku, je ovšem zřejmé, že NATO chce dát Rusku najevo odhodlání bránit své východní členy.

V Polsku se po nedělních volbách připravuje nová konzervativní vláda. Představitelé Práva a spravedlnosti mluvili o potřebě – pokud možno stálých – základen NATO hlavně na východě země nejen v předvolební kampani, ale už od vypuknutí krize na Ukrajině.

Jde sice o stranu euroskeptickou, o to větší důraz chce ale klást na posílení Severoatlantické aliance a role Polska v rámci ní, stejně jako na upevnění vztahů se Spojenými státy.

Alianční vojáci se do Polska a Pobaltí nejspíš nepřesunou dříve než po summitu NATO, který se bude podle plánů konat příští léto ve Varšavě. Už teď se ale v Polsku i Pobaltí konají každou chvíli cvičení, na která přijíždějí tisíce vojáků z členských zemí Severoatlantické aliance.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme