Navalnyj čeká ve věznici s přísným režimem na další soud. Tentokrát kvůli příspěvku na sociálních sítích

Sotva ruského opozičního politika Alexeje Navalného v pondělí poslal soud do vazby, už ho čeká další stání. Ve středu má začít slyšení pro údajnou pomluvu válečného veterána. Jeho spolupracovníci mezitím chystají na víkend demonstrace na jeho podporu. Ruská policie známého kritika Kremlu zadržela v neděli hned po návratu z Německa, kde se léčil z otravy jedem ze skupiny novičok.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Představitel ruské opozice je nyní zadržený v moskevské vazební věznici Matrosskaja tišina s přísným režimem. Osobní kontakt je zde povolený jen s právníky | Zdroj: Fotobanka Profimedia (5012640)

Nové obvinění, kterému bude Navalnyj čelit ve středu, souvisí s příspěvkem, který opoziční politik zveřejnil na sociálních sítích loni začátkem června. V době, kdy Rusko čekalo důležité hlasování o ústavní reformě a v provládních médiích kolovala různá agitační videa, totiž Navalnyj ruské občany vystupující ve videích nazval úplatnými lokaji, ostudou země a zrádci.

Zadržení Navalného: Sankce proti Rusku budou mít jen symbolický efekt, myslí si bývalý diplomat

Číst článek

Mezi těmi, kteří ve videích promlouvali, byl ovšem také 93letý veterán druhé světové války. A právě za jeho pomluvu Navalnému nyní hrozí pokuta a prospěšné práce.

Představitel ruské opozice je nyní zadržen v moskevské vazební věznici Matrosskaja tišina s přísným režimem. Osobní kontakt je zde povolen jen s právníky, Navalnyj má zakázáno i telefonovat.

Navzdory tomu se na sítích objevilo video s jeho údajným vzkazem, o jehož autentičnosti však vzhledem k podmínkám věznice panují pochyby.

Právě ve stejné věznici však svého času pobýval i podnikatel Michail Chodorkovskij a v roce 2009 tam za nevyjasněných okolností zemřel právník Sergej Magnitskij. Po něm Spojené státy také pojmenovaly zákon, na základě kterého uvalují sankce na ruské činitele odpovědné za porušování lidských práv.

Chystají se demonstrace

Navalného spolupracovníci z Fondu boje s korupcí se mezitím snaží mobilizovat společnost na jeho obranu. V úterý zveřejnili skoro dvouhodinový materiál, který má údajně usvědčovat Vladimira Putina z rozsáhlé korupce, na sobotu potom chystají demonstrace v různých městech.

Vedle toho také publikovali seznam oligarchů a vlivných postav, na které by podle fondu měly mířit nové protiruské sankce.

Předseda dolní komory parlamentu Vjačeslav Volodin proto už Navalného obvinil, že zradil svoji zemi a že za ním stojí cizí tajné služby.

Nahrazení Navalného jeho ženou Julijou, jako se to stalo v Bělorusku, navzdory okolnostem zatím nic nenasvědčuje. Samotnému Navalnému přitom nyní hrozí změna původního 3,5letého podmíněného trestu na nepodmíněný a další obvinění ze zpronevěry.

Eduard Freisler, Ivana Milenkovičová, btk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme