Navalnyj byl buď zabit ve vězení, nebo zemřel na následky mučení, uvádí expertka OSN

Za smrt ruského opozičního předáka Alexeje Navalného, který minulý měsíc zemřel v odlehlé ruské věznici, nese odpovědnost Moskva, řekla v pondělí agentuře Reuters zvláštní zpravodajka Rady pro lidská práva OSN pro Rusko Marijana Kacarovová. Navalnyj byl podle ní buď zabit ve vězení nebo zemřel na následky podmínek v zařízení, které se prakticky rovnaly mučení.

Ženeva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexej Navalnyj

S takovou mírou represe bude další Navalnyj, tvrdí Kacarovová (ilustrační foto) | Foto: Benoit Tessier | Zdroj: Reuters

„Tak či onak, zodpovědnost za jeho smrt nese ruská vláda,“ prohlásila Kacarovová na okraj akce na podporu ruských politických vězňů v ženevském sídle OSN.

Navalnyj podle ruských úřadů skonal náhle 16. února v trestanecké kolonii na Sibiři. Na jeho úmrtím listu stojí, že zemřel přirozenou smrtí.

„Od smrti Alexeje Navalného neuplyne den, kdy bych se sama sebe neptala - kdo bude další Navalnyj.“

Marijana Kacarovová (Zvláštní zpravodajka)

Kacarovová v pondělí varovala, že stejný osud jako Navalného může potkat i další politické vězně v Rusku. „Velké obavy“ má zejména o dalšího opozičního politika, Vladimira Kara-Murzu. Ten si za kritiku ruské invaze na Ukrajinu odpykává 25letý trest.

„Od smrti Alexeje Navalného neuplyne den, kdy bych se sama sebe neptala - kdo bude další Navalnyj?“ uvedla zvláštní zpravodajka. „A další Navalnyj určitě bude, s takovou mírou represe,“ dodala s odkazem na čím dál tím tvrdší postoj Kremlu k veškerým projevům nesouhlasu a odporu.

Ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi zodpovědnost za Navalného smrt připsali představitelé ruské opozice, ale i západní státníci nebo politikova rodina. Kreml to důrazně odmítl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme