Štábu Navalného se hrnou dary. Letos dostal v bitcoinech 6,4 milionu korun, což je víc než za rok 2020

Tým ruského opozičního představitele Alexeje Navalného obdržel letos finanční dary v kryptoměně bitcoin ve výši odpovídající zhruba 300 000 dolarů (6,4 milionu korun), informovala v pátek agentura Reuters. Za necelého půldruhého měsíce tak štábu Navalného přišlo více darů v bitcoinech než za celý rok 2020.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskevský soud poslal Navalného do vězení za porušení podmínky | Foto: Moscow City Court | Zdroj: Reuters

Navalnému se média věnují od jeho lednového návratu do Ruska z Německa, kde se zotavoval z následků srpnového pokusu o otravu.

Ruská policie podnikla další razii v Navalného štábu. Měla se tam podle ní tisknout pornografie

Číst článek

Známý kritik Kremlu byl zatčen bezprostředně po příletu do Moskvy a minulý týden soud rozhodl o změně jeho podmíněného trestu odnětí svobody ve výši 3,5 roku na nepodmíněný. Navalnyj tvrdí, že soudní proces je politicky motivovaný.

Jeho protikremelské hnutí přijímá skrz svoji síť regionálních štábů dary v bitcoinech od roku 2016 ve snaze zabránit ruským tajným službám v monitorování příchozích plateb a v možném přerušení jejich toku. Navalného tým rovněž přijímá platby provedené bankovním převodem, přes kartu nebo skrze službu Paypal.

Hodnota bitcoinu se v roce 2020 zvýšila o více než 300 procent. Tento týden se pak nejznámější kryptoměna vyšplhala nad rekordních 48 000 dolarů (1,02 milionu Kč).

Bitcoinová peněženka kampaně podle Reuters ukazuje, že mezi 1. lednem a 11. únorem štáb obdržel 6,242 bitcoinu. Nejvíce darů, ve výši celého bitcoinu, bylo zasláno den poté, co se Navalnyj vrátil do Ruska. V předvečer demonstrace na Navalného podporu 23. ledna a těsně po ní pak štáb obdržel 0,86 bitcoinu.

‚Tak si jeď do Ameriky. Tady školu nedokončíš.‘ Účastníci protestů v Rusku čelí nátlaku a výhrůžkám

Číst článek

„Zaznamenáváme velký příliv darů,“ potvrdil Reuters Leonid Volkov, šéf Navalného regionálních štábů. „Většina darů je od normálních lidí. Není na tom nic komplikovaného,“ doplnil.

Podle Volkova není správné bitcoinovým darům z letošního roku připisovat výši 300 000 dolarů, protože většina z nich byla poskytnuta v době, kdy měla kryptoměna výrazně nižší hodnotu, než jakou má nyní.

Od roku 2016 se v Navalného bitcoinové peněžence protočilo 658 bitcoinů. Jak ale zdůrazňuje Volkov, jedná se o pohyby na účtu. Tato suma podle něj nic nehovoří o výši darů, protože štáb používal peněženku pro své vlastní transakce a převáděl dary zaslané v jiných měnách do bitcoinů. Zůstatek v peněžence štábu je nyní podle Reuters přibližně 1,45 bitcoinu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme