Příznivci Navalného chystají tichý protest. V přesný čas mají na dvorcích rozsvítit svíčky a mobily

Spolupracovníci vězněného ruského opozičního předáka Alexeje Navalného plánují další protest. Poté, co policie zatkla v ruských městech tisíce lidí, volí aktivisté jinou formu manifestace. Příznivce opozičníka vyzvali, aby v neděli 14. února večer vyšli na dvorky svých domů a zapnuli svítilny na svých mobilních telefonech. „Držte je vysoko a několik minut postůjte,“ napsal v úterý Navalného blízký spolupracovník Leonid Volkov na sociální síti.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusové druhý víkend v řadě protestují v desítkách měst po celé zemi. Spouštěčem demonstrací se stalo zatčení opozičního politika Alexeje Navalného po jeho návratu z Německa, kde se léčil z otravy Novičokem.

Policie při nedávných nepovolených protestech proti uvěznění opozičního vůdce zadržela přes 11 000 lidí. | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

Navalného štáb se tak snaží vyhnout dalším zatčením demonstrantů. Policie při nedávných nepovolených protestech proti uvěznění opozičního vůdce zadržela přes 11 000 lidí a Volkov na začátku února prohlásil, že další demonstrace kvůli rozsáhlému zatýkání štáb odkládá na jaro nebo léto.

Nyní tým změnil koncept protestů. Nedělní akce má na různých místech trvat od 20.00 do 20.15 místního času (Rusko má několik časových zón, v případě Moskvy tedy od 18.00 do 18.15 SEČ).

„Žádné OMON (pohotovostní policejní jednotky), žádný strach. Může se vám zdát, že těch 15 minut nic nezmění – ve skutečnosti změní vše,“ uvedl Volkov, jenž působí jako šéf regionálních štábů Navalného. Rusy také vybídl, aby případně přinesli i svíčky a vytvořili z nich srdce. Následně mají tichou demonstraci vyfotografovat z horních pater domů a snímky umístit na sociální sítě.

Sankce proti Rusku

V pondělí Volkov spolu s dalším Navalného spolupracovníkem Vladimirem Ašurkovem jednal se zástupci Evropské unie a dalších zemí. Přes videokonferenční hovor probírali možnost sankcí zamířených bezprostřední okolí ruského prezidenta Vladimira Putina, informovala agentura AFP. Jednání hostilo Polsko a zúčastnili se ho vyslanci Spojených států, Kanady, Británie a Ukrajiny.

Volkov na síti Telegram v pondělí večer napsal, že hovořili mimo jiné o sankcích zacílených na miliardáře Romana Abramoviče. O výsledcích jednání se podle AFP nezmínil, ale podotkl, že Navalného tým se bude snažit prosazovat postihy zaměřené na ruské oligarchy spojené se šéfem Kremlu, a nikoli na ruskou ekonomiku.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová reagovala na informace o jednání kritikou všech stran. „Pokud jde o morální a etické hledisko, tak to je zrada,“ řekla podle agentury TASS mluvčí ruské diplomacie rádiu Vesti FM na adresu Navalného spolupracovníků. „Tohle je, prosím, co naši západní takzvaní partneři dělají. Pokračují v absolutně nezákonných, protiprávních a agresivních útocích na nás,“ sdělila Zacharovová podle agentury Interfax ve státní televizi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme