Rusko schválilo tresty za zapojování dětí do demonstrací. ‚Je to kvůli mně,‘ napsal Navalnyj na twitter

Až 15 dnů vězení či pokuta až půl milionu rublů (asi 170 tisíc korun) budou hrozit organizátorům nepovolených akcí s účastí nezletilých. Vyplývá to z nového zákona, který v úterý ve třetím, konečném čtení schválili poslanci Státní dumy, tedy dolní komory ruského parlamentu. Při opakovaném porušení se tresty mají zdvojnásobit, až na 30 dní za mřížemi a milion rublů pokuty, uvedla agentura Interfax.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexej Navalnyj | Foto: Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0, Mitya Aleshkovskiy

„Odhlasovali tento zákon kvůli mně,“ uvedl na twitteru hlavní oponent Kremlu, opoziční politik Alexej Navalnyj, podle něhož mu tento zákon má znemožnit činnost. Dvaačtyřicetiletý právník, který říká, že chce vystřídat prezidenta Vladimira Putina v čele Ruska, se snažil získat na svou stranu mládež. Mnozí dospívající se zúčastnili jeho protestních akcí, při nichž policie zatýkala stovky lidí, poznamenala agentura Reuters.

Autoři předlohy, jejíž definitivní přijetí vyžaduje ještě souhlas ruských senátorů a prezidentův podpis, tvrdí, že se snaží zabránit účasti nezletilých na nepovolených akcí, aby chránili jejich zdraví a životy.

‚Možná to chce méně chodit pařit na ruskou ambasádu.‘ Politici reagují na Zemanovu kritiku BIS

Číst článek

Policisté podle údajů ministerstva vnitra loni zadrželi 475 nezletilých, letos v květnu při jediné akci zatkli dokonce 223 dospívajících.

O účasti mládeže v protestech se začalo hovořit po protikorupčních demonstracích opozičníka Navalného v březnu a červnu loňského roku, připomněl server Newsru.com. Protesty provázelo hromadné zatýkání, policie si následně předvolávala k výslechům mladistvé a jejich rodiče a ve školách jim za to hrozily postihy. Zaznívaly i návrhy zpřísnit právní zodpovědnost rodičů a škol za účast žáků v nepovolených akcích.

Předloha se v parlamentu objevila poté, co Navalnyj letos v květnu zorganizoval demonstrace proti Putinovi, při nichž policisté po celé zemi zadrželi na 1500 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme