Lékařka i zpravodaj CNN. Ruská policie zadržela devět lidí demonstrujících za Navalného

Ruská policie v úterý u věznice v Pokrovu, kde je uvězněn opoziční politik Alexej Navalnyj, zadržela devět lidí za porušení veřejného pořádku. Oznámila to agentura TASS. Mezi zadrženými je podle listu Kommersant i Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. Ta jako šéfka lékařského odborového sdružení vedla protest, který má přimět úřady, aby mu poskytly lékařskou péči podle jeho výběru. Pokrov se nachází asi 100 kilometrů východně od Moskvy.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská policie v úterý u věznice v Pokrovu, kde je uvězněn opoziční politik Alexej Navalnyj, zadržela devět lidí za porušení veřejného pořádku. Mezi zadrženými je i Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

„U nápravného zařízení IK-2 ve městě Pokrov se sešlo asi 45 lidí, z nichž tři desítky byli novináři a blogeři. Devět občanů se dopustilo porušení veřejného pořádku a policisté je předvedli na strážnici k dalšímu objasnění,“ uvedl TASS s odvoláním na ministerstvo vnitra. Podle Kommersantu jsou mezi zadrženými i novináři, včetně zpravodaje americké stanice CNN.

Navalnyj na instagramu napsal, že má teplotu a kašel. Tři ze spoluvězňů byli hospitalizovaní s tuberkulózou

Číst článek

Ruské ministerstvo zahraničí podle agentury Interfax objasnilo, že štáb CNN odmítl uposlechnout příkazu strážců pořádku, aby opustil vozovku vedoucí k vězeňskému zařízení, čímž překážel v dopravní dostupnosti zařízení a bránil v jeho činnosti.

Navíc novináři ani neukázali své akreditace, poskytnuté ministerstvem. Proto je policisté zadrželi, aby podali vysvětlení. Zpravodaj CNN Mathew Chance mezitím na twitteru oznámil, že štáb již byl propuštěn na svobodu.

Navalnyj byl v pondělí podle ruského tisku hospitalizován kvůli možnému respiračnímu onemocnění. Ještě dříve si Navalnyj stěžoval na úporné bolesti zad a ztrátu citu v jedné noze. Na jeho žádosti o poskytnutí péče mu věznice podle jeho slov poskytla jen prášky a mast proti bolesti.

After being detained outside penal colony where navalny imprisoned, all #cnn staff have now been released. #russia

17:18 – 06. 04. 2021

1323 5390

Ruská prokuratura vyšetřuje Navalného Fond boje s korupcí kvůli extremismu

Číst článek

Hlavní odpůrce režimu prezidenta Vladimira Putina v poslední březnový den vyhlásil hladovku a obvinil vedení věznice, že mu odpírá péči a „mučí“ jej tím, že jej dozorci každou hodinu budí ze spánku.

Policie Navalného zadržela v lednu po návratu z Německa, kde se zotavoval z otravy z loňského srpna. Podle západních laboratoří byl otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny Novičok, což potvrdila i Organizace pro zákaz chemických zbraní. Navalnyj připisuje svou otravu přímo Putinovi a tajné službě FSB, Moskva to popírá.

V únoru mu ruský soud změnil dříve uložený podmíněný trest za údajnou zpronevěru na nepodmíněný a poslal ho na 2,5 roku do vězeňského tábora. Západní výzvy k osvobození Navalného a vyšetření otravy Moskva odmítá jako vměšování do vnitřních záležitostí Ruska. Navalnyj tvrdí, že byl odsouzen v politickém procesu a potrestán za to, že si dovolil přežít otravu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme