Zveřejňování příspěvků i účast ve volbách. Moskevský soud nařídil pozastavení činnosti štábů Navalného

Moskevský soud v pondělí vyhověl požadavku prokuratury a nařídil pozastavení činnosti štábů opozičního představitele Alexeje Navalného, sdělila agentuře Ria Novosti právní zástupkyně Fondu boje s korupcí (FBK), další struktury spojené s Navalným. Soud rozhodl o zákazu činnosti štábů po dobu posuzování, zda je FBK třeba považovat za extremistickou organizaci. Obavy o zdravotní stav Navalného vyjádřil francouzský prezident Emmanuel Macron.

Moskva/Paříž (Aktualizováno: 21:47 26. 4. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj | Foto: Press Service of Babushkinsky District Court of Moscow | Zdroj: Reuters

„Soud pozastavil činnost štábů Navalného, u analogické otázky týkající se Fondu boje s korupcí ještě není rozhodnuto,“ sdělila právní zástupkyně Valerija Vetoškinová.

Navalnyj po 23 dnech ukončil protestní hladovku. Požaduje vyšetření od lékaře, kterého si vybere

Číst článek

Moskevská prokuratura se tento měsíc obrátila na soud se žádostí, aby označil organizace Fond boje s korupcí (FBK), štáby Navalného a Fond ochrany práv občanů (FZPG) za extremistické. Uvedla přitom, že tyto organizace „de facto provádějí extremistickou činnost“, připomněla agentura Interfax. Minulý týden pak prokuratura upřesnila, že bude usilovat o zákaz a likvidaci všech tří organizací. Soud žalobu přezkoumává za zavřenými dveřmi; jeho pondělní zasedání bylo přípravné.

Podle aktuálního požadavku prokuratury, který zveřejnil šéf regionálních štábů Navalného Lenoid Volkov, úřad soud požádal, aby organizacím spjatým s Navalným zakázal umisťovat materiály na internet, organizovat veřejné události a účastnit se referend a voleb.

Hovor Macrona s Putinem

„Vážné obavy o zdravotní stav“ vězněného představitele opozice Alexeje Navalného a o „respektování základních práv“ v pondělí vyjádřil francouzský prezident Emmanuel Macron v telefonátu se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, informovala agentura AFP s odvoláním na Elysejský palác. Během hovoru Macron také vyjádřil podporu evropským spojencům po vyhoštění 20 českých diplomatů z Ruska. Macron podle AFP v telefonátu vyzval Putina, aby „se v dobré víře a dlouhodobě angažoval ve snižování napětí ve vztazích s Ukrajinou“, píše AFP.

Zelenskyj, Macron a Merkelová vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky z hranic s Ukrajinou

Číst článek

Přední kritik Kremlu Navalnyj je nyní ve vězení, kde si odpykává přibližně 2,5letý trest za zpronevěru. Navalnyj, stejně jako jeho podporovatelé, však své odsouzení považuje za vykonstruované. Od loňského srpna, kdy byl opoziční politik otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok, se k němu upírá pozornost ruských i světových médií. Jeho propuštění z vězení požadovaly v Rusku desítky tisíc demonstrantů, proti nimž tvrdě zasahovaly bezpečnostní oddíly. Výzvy k osvobození Navalného adresují Moskvě i mnohé země a organizace včetně Evropské unie.

Se zájmem se setkal dokumentární film FBK o utajované a nákladné rezidenci, kterou si údajně nechal vystavět ruský prezident Vladimir Putin na pobřeží Černého moře. Kreml spojitost s luxusním sídlem odmítá. Jen na platformě YouTube snímek s názvem Zámek pro Putina zhlédlo přes 116 milionů lidí. Video bylo zveřejněno letos v lednu, ve chvíli, kdy byl Navalnyj již za mřížemi. Zadržen byl bezprostředně po svém návratu z Německa, kde se zotavoval ze srpnové otravy. Opoziční předák připisuje útok tajné službě FSB a tvrdí, že za ním stojí ruský prezident Vladimir Putin. Moskva to popírá, otravu ale vyšetřovat nebude.

Štáby Navalného tvoří síť, která má pobočky po celém Rusku. Na svém webu uvádí, že se zabývají například zveřejňováním analýz, ochranou životního prostředí, stejně jako podporou nezávislých kandidátů v místních volbách a dalšími politickými kampaněmi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme