Návrat Discovery byl odložen na zítřek
Raketoplán Discovery přistane kvůli špatnému počasí nejdříve zítra ráno. Rozhodl o tom americký Národní úřad pro letectví a vesmír. Nad Kennedyho vesmírným střediskem se hodinu a půl před prvním plánovaným časem přistání válely mraky tak nízko, že nebyl vidět ani vrchol hlavního hangáru. Déšť, který Floridu trápil sice ustal v noci na dnešek, ale slabý vítr nepřispěl ke zlepšení viditelnosti.
Velitelka raketoplánu Eileen Collinsová tedy dostala včas povel "no go" vzhledem k nestabilní situaci a čekalo se hodinu a půl, zda se počasí na Floridě nezlepší. I když se počasí trochu zlepšilo a meteorologové dali zelenou a technicky by se dalo přistát, řízení letu vysvětlilo posádce Discovery, že nízké mraky a možnost přeháněk by mohly přistání ohrozit.
Návrat se tak odkládá na zítra buď na Floridu nebo na Edwardsovu základnu v Kalifornii. Jednodenní odložení přistání podle odborníků není ničím neobvyklým.
Sedmičlenná posádka i letové středisko na zemi přiznávají vzrušenou nervozitu, která před návratem Discovery ze třináctidenní mise panuje. Astronauté zkontrolovali všechny systémy, připravili sedadla a skafandry na přistání. Po krátkém spánku se připravovali na vstup do atmosféry.
Při této misi amerického raketoplánu je největší důraz kladen na to, aby bezpečně skončila. Riziko havárie není nulové, ale posádka na oběžné dráze a inženýři NASA na Zemi udělali v minulých dnech vše proto, aby možnost opakování tragédie Columbie minimalizovali.
Šéf brněnské hvězdárny a planetária Zdeněk Pokorný věří, že návrat Discovery bude bez problémů. Samotné přistání prý není tak rizikové. "On je to téměř neovladatelný těžký letoun a ten musí přistát klouzavým letem na vyznačeném místě. To je manévr, kterého bych se obával ze všeho nejméně. Daleko důležitější bude, aby přečkal průlet atmosférou, aby se tepelná izolace nepoškodila, protože to je nyní předmětem sporu, jestli to je možné vůbec kontrolovat," řekl Pokorný.
Kosmonauti provedli při výstupech do kosmu opravy na poškozeném vnějším krytu palivové nádrže, odkud se při startu odtrhl kus izolace. Pokornému tato událost připomněla situaci při letu legendárního Apolla 13. "Tam se muselo také improvizovat, přímo opravovat, a k tomu byl tento let dobrý," řekl.
Dodal však, že nebýt havárie Columbie, která je stále v živé paměti, tak by nynější potíže na raketoplánu nevzbudily u veřejnosti vůbec pozornost. NASA by k tomu také zřejmě přistupovala s menší opatrností než v současné době.