Návrat raketoplánu Discovery bude možná odložen

Raketoplán Discovery se možná zdrží ve vesmíru déle. Posádka Mezinárodní vesmírné stanice totiž požádala řízení letu raketoplánu, aby stroj zůstal na oběžné dráze o jeden den navíc. Sedmičlenná posádka raketoplánu by měla pomoci při údržbářských a přepravních pracích ve stanici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketoplán Discovery je připraven | Foto: NASA

Zástupce programového ředitele letu Wayne Hale uvedl, že vyhodnocení dalších záběrů a údajů z prohlídky raketoplánu a zejména jeho poškozené destičky žárové izolace poskytlo pozemnímu personálu značnou úlevu, protože škody zřejmě nevypadají závažně.

Do dvou dnů se podle něj rozhodne, zda budou poškozená místa opravována na oběžné dráze, nebo zda to nebude třeba. Zvlášť v takovém případě by ale posádka raketoplánu mohla pomoci rusko- americké posádce stanice.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír chce rovněž v neděli rozhodnout, zda bude moci být raketoplán Atlantis připraven ke startu k 9. září, tedy podle původního plánu. Ředitel NASA Michael Griffin je přesvědčen, že se problém s izolační pěnou na přídavné nádrži podaří vyřešit rychle.

Přípravy Atlantisu na start k 9. září nadále pokračují, i když rozhodnuto zatím není. Časové "okno" k vypuštění raketoplánu, které se otevírá 9. září, totiž končí 24. září, a další se otevře až v listopadu a bude trvat jen několik dní.

Regina Prouzová-Květoňová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme