Návrh na povinné používání ruštiny v Dumě neprošel

Ojedinělou debatu dnes zažila dolní komora ruského parlamentu: na programu byl návrh zakázat nejvyšším představitelům státu mluvit v zahraničí jinými jazyky než ruštinou. Otázku povinného používání ruštiny nastolil lídr zemědělské poslanecké skupiny Charitonov, kterému se nelíbí, že například prezident Putin při nedávné návštěvě německého parlamentu hovořil německy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Kasjanov a V. Putin | Foto: ČTK/AP

Návrh lídra zemědělské poslanecké skupiny Nikolaje Charitonova se na pořad jednání ruské Dumy nakonec nedostal, protože poslanec svými argumenty nepřesvědčil většinu pléna. Snažil se o to i kritikou prezidenta Putina, který při návštěvě německého Bundestagu mluvil německy, nebo premiéra Kasjanova, jenž na Světovém ekonomickém fóru v New Yorku hovořil zase anglicky. Proti požadavku, aby ruští představitelé mluvili pouze rusky, se vyslovil i místopředseda zahraničního výboru Dumy. Jak řekl, na rozdíl od OSN a OBSE, kde je ruština jedním z pracovních jazyků, je jinde potřeba dodržovat i přísná mezinárodní pravidla.

Petr Voldán, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme