Návrh na zákaz NPD schválila i Německá Spolková rada

Dva dny po německé vládě schválila dnes návrh na zákaz neonacistické Národnědemokratické strany Německa (NPD) také Spolková rada, horní komora parlamentu. Tato iniciativa, vzešlá z Bavorska a Dolního Saska, však nenalezla podporu pěti ze šestnácti spolkových zemí, a to Hesenska, Porýní-Falce, Bádenska-Württemberska, Berlína a Sárska.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spolková rada tak poprvé ve své historii navrhuje zákaz politické strany. Někdejší zákaz dvou stran - Socialistické říšské strany a Komunistické strany Německa v 50. letech - doporučila spolková vláda.

Spolkový ministr vnitra Otto Schily řekl poslancům, že antisemitismus, rasismus a xenofobie sbližují NPD s Hitlerovou NSDAP. NPD v sobě skrývá „nebezpečný, násilí generující politický potenciál, který je třeba v zárodku odstranit“. Propaguje kolektivismus, jenž je v diametrálním rozporu se základními právy jednotlivce, a ve své organizační koncepci spojuje neonacisty se skinheady.

Sociální demokrat Schily před plénem demonstrativně poděkoval bavorskému ministru vnitra Güntheru Becksteinovi z konzervativní CSU, který přispěl k odhalení činnosti NPD a tím uvedl do chodu proces jejího zákazu.

Bavorský premiér Edmund Stoiber (CSU) ve shodě s ministrem Schilym prohlásil, že stát by nemohl vyzvat své obyvatele k občanské odvaze, kdyby nepoužil prostředky, které má k dispozici proti agresivní pravicově extremistické straně.

Podle dolnosaského premiéra Sigmara Gabriela (SPD) bylo v Německu v uplynulých deseti letech usmrceno při pravicově extremistických násilných činech 93 cizinců.

Hesenský premiér Roland Koch a jeho sárský kolega Peter Müller (oba z konzervativní CDU) se vyslovili proti návrhu na zákaz NPD. Prohlásili, že mezi zastánci a odpůrci zákazu není v hodnocení NPD žádný rozdíl. Otázkou pouze je, zda prostředek zákazu strany je správný. Zákaz NPD, která tu existuje 40 let, celkový obraz pravicového extremismu nezmění, protože v Německu působí ještě krajněpravicová seskupení Německá lidová unie (DVU) a Republikáni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme