Návrh na zákaz NPD schválila i Německá Spolková rada

Dva dny po německé vládě schválila dnes návrh na zákaz neonacistické Národnědemokratické strany Německa (NPD) také Spolková rada, horní komora parlamentu. Tato iniciativa, vzešlá z Bavorska a Dolního Saska, však nenalezla podporu pěti ze šestnácti spolkových zemí, a to Hesenska, Porýní-Falce, Bádenska-Württemberska, Berlína a Sárska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spolková rada tak poprvé ve své historii navrhuje zákaz politické strany. Někdejší zákaz dvou stran - Socialistické říšské strany a Komunistické strany Německa v 50. letech - doporučila spolková vláda.

Spolkový ministr vnitra Otto Schily řekl poslancům, že antisemitismus, rasismus a xenofobie sbližují NPD s Hitlerovou NSDAP. NPD v sobě skrývá „nebezpečný, násilí generující politický potenciál, který je třeba v zárodku odstranit“. Propaguje kolektivismus, jenž je v diametrálním rozporu se základními právy jednotlivce, a ve své organizační koncepci spojuje neonacisty se skinheady.

Sociální demokrat Schily před plénem demonstrativně poděkoval bavorskému ministru vnitra Güntheru Becksteinovi z konzervativní CSU, který přispěl k odhalení činnosti NPD a tím uvedl do chodu proces jejího zákazu.

Bavorský premiér Edmund Stoiber (CSU) ve shodě s ministrem Schilym prohlásil, že stát by nemohl vyzvat své obyvatele k občanské odvaze, kdyby nepoužil prostředky, které má k dispozici proti agresivní pravicově extremistické straně.

Podle dolnosaského premiéra Sigmara Gabriela (SPD) bylo v Německu v uplynulých deseti letech usmrceno při pravicově extremistických násilných činech 93 cizinců.

Hesenský premiér Roland Koch a jeho sárský kolega Peter Müller (oba z konzervativní CDU) se vyslovili proti návrhu na zákaz NPD. Prohlásili, že mezi zastánci a odpůrci zákazu není v hodnocení NPD žádný rozdíl. Otázkou pouze je, zda prostředek zákazu strany je správný. Zákaz NPD, která tu existuje 40 let, celkový obraz pravicového extremismu nezmění, protože v Německu působí ještě krajněpravicová seskupení Německá lidová unie (DVU) a Republikáni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme