Návrh na zvýšení školného v Británii jde do Dolní sněmovny

Poslanci britského parlamentu dnes večer hlasují o návrhu koaliční vlády na zvýšení školného na univerzitách. Tento návrh vyvolal v poslední době značnou kontroverzi a studenti uspořádali v Londýně a dalších britských městech velké demonstrace. Na dnešek jsou v plánu další masivní protesty.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty v Londýně proti zvýšení školného.

Protesty v Londýně proti zvýšení školného. | Foto: AFP

Koaliční vláda konzervativců a liberálních demokratů hodlá zvýšit strop školného na univerzitách z dosavadních 3290 liber na devět tisíc liber na studenta ročně.

Značný problém s tímto záměrem mají liberální demokraté, kteří se ve svém volebním programu zavázali vystupovat proti zvyšování školného. Obrat čelem vzad v této věci nyní kdy jsou ve vládě jim vyčítají mnozí voliči i labouristická opozice.

Očekává se, že vládě se zdaří získat v hlasování potřebnou většinu také proto, že všichni ministři z řad liberálních demokratů dali najevo svou podporu. Navýšení školného má vstoupit v platnost v roce 2012.

Studenti jsou znovu v ulicích

Návrh má řadu odpůrců a vyvolal rozpory i ve vládní koalici konzervativců a liberálních demokratů. Ti v kampani před květnovými volbami zvýšení školného odmítali. Místopředseda liberálních demokratů Simon Hughes vysvětluje, proč se dnešního hlasování zdrží:

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Kocourek ve Světě o druhé popsal situaci v londýnských ulicích při dalších protestech studentů

"Rozhodl jsem se, že vládu nepodpořím, pokud jde o zvýšení školného. Z několika důvodů - ale hlavně proto, že si myslím, že pro voliče v mém okrsku to bude znamenat velkou překážku," řekl BBC liberální demokrat Simon Hughes.

Proti návrhu už několikrát demonstrovali studenti - a protestují i dnes. Situaci v londýnských ulicích popsal náš spolupracovník v Británii Milan Kocourek ve Světě o jedné jako uvolněnou, demonstrující projevují skvělou náladu.

„Studenti vyslechli militantní projevy svých předáků, kteří vyzývali nejen ke svržení vlády, ale i na poklidný průběh demonstrace. Studenti útočili zejména na mladší partnery ve vládní koalici – liberální demokraty, kteří zatímco v předvolební kampani byli proti zvýšení školného, nyní obrátili , a to se studentům nelíbí,“ připomněl Kocourek.

Zároveň zdůraznil obavy studentů z možného zadlužení z půjček na školné. „Šance na změnu jsou ale podle pozorovatelů velmi malé. Několik desítek poslanců bude proti návrhům, ale celkově se předpokládá, že návrh v parlamentu projde,“ uzavřel Milan Kocourek.

Milan Kopp, Milan Kocourek, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme