Návrh přijmout bývalé vězně z Guantánama se Němcům příliš nelíbí

Vesměs odmítavé reakce vyvolal v sousedním Německu plán přijmout v zemi bývalé vězně z americké základny Guantánamo. Nový americký prezident Barack Obama plánuje uzavření tamní nechvalně známé věznice. Na to konto začalo spolkové ministerstvo zahraničí prověřovat, za jakých podmínek by muže podezřelé z terorismu bylo možné přijmout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Autorství nápadu se připisuje zmocněnci spolkové vlády pro lidská práva Günteru Nookemu. Idea se ale zalíbila taky šéfovi diplomacie Franku-Walteru Steinmeierovi, který už začal prověřovat, za jakých politických a právních předpokladů by Německo mohlo vězně přijmout.

Na politické scéně ale myšlenka narazila většinou na odpor a to včetně Steinmeierovch spolustraníků ze sociální demokracie. Předseda výboru Spolkového sněmu pro vnitřní bezpečnost Sebastian Edathy podmiňuje realizaci plánu řadou podmínek, včetně posuzování jednotlivých případů.

Proti záměru se postavila spolková země Bavorsko i většina oslovených politiků CDU kancléřky Merkelové. Podle místopředsedy poslanecké frakce CDU/CSU Wolfganga Bosbacha by se neměla podceňovat hrozba, kterou osoby, byť často neprávem podezřelé z terorismu, představují.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme