Návštěva Ahmadínežáda v Libanonu vyvolává stále větší rozruch

Už za dva týdny by měl na dvoudenní návštěvu Libanonu přiletět íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. Setkat se má s libanonským prezidentem Michelem Sulajmánem a jednat bude s představiteli šíitského hnutí Hizballáh, které má podporu Teheránu. Největší pozornost ale vyvolává Ahmadínežádův úmysl vydat se do jižního Libanonu, přímo na izraelskou hranici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Ahmadínežád při projevu v OSN.jpg | Zdroj: ČTK

Londýnský deník al-Kuds al-arabí napsal, že íránský prezident má v plánu symbolicky hodit kámen na Izrael. Před deseti lety jezdily toto gesto přímo k hranici dělat tisíce Libanonců, když se z jižního Libanonu stáhly izraelské okupační jednotky.

Jak uvádí kuvajtský deník al-Anbáa, Ahmadínežádovy úmysly vyvolávají znepokojení i u jeho klíčového spojence, syrského prezidenta Bašára Asada.

Ten prý při nedávné schůzce íránského kolegu nabádal, aby nenarušoval křehkou bezpečnostní rovnováhu v oblasti a vyvaroval se radikálních prohlášení. Asad prý také Ahmadínežáda vyzval, aby k izraelské hranici vůbec nejezdil.

Břetislav Tureček, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme