Návštěva dalajlámy v Evropském parlamentu pobouřila čínskou diplomacii

Čína protestuje proti přijetí dalajlámy v Evropském parlamentu. Minulý týden se s tibetským duchovním vůdcem ve Štrasburku setkali předseda parlamentu Martin Schulz a šéf zahraničního výboru Elmar Brok. Čínské ministerstvo zahraničí to nazvalo chybou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dalajláma při projevu v Radě Evropy ve Štrasburku | Zdroj: Reuters

Setkání Martina Schulze a Elmara Broka s tibetským dalajlámou podle mluvčího čínského ministerstva zahraničí Lu Kchanga narušuje zájmy Pekingu a vážně podkopává vzájemné vztahy.

„Čínská diplomacie přijme odvetná opatření,“ uvedl bez dalších podrobností Lu Kchang.

Peking považuje tibetského duchovního za separatistu. On ale tvrdí, že usiluje jen o autonomii Tibetu. Dalajláma se chystá navštívit také Českou republiku. V Praze vystoupí 19. října na veřejné přednášce v rámci konference Forum 2000. Vstupenky na jeho přednášku jsou už vyprodané.

Navštíví i Slovensko

Ještě před cestou do České republiky ale čtrnáctý tibetský dalajláma vůbec poprvé navštíví i Slovensko. Z nejvyšších ústavních činitelů se s duchovním setká pouze slovenský prezident Andrej Kiska.

K podobnému kroku se tamní premiér Robert Fico, ministr zahraničí Miroslav Lajčák ani šéf parlamentu Andrej Danko nechystají. Z nejvyšších ústavních činitelů České republiky zatím nikdo setkání s dalajlámou neoznámil.

Viktor Daněk, Ondřej Patrovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme