Návštěva Drážďan turisty nezklame

Kurfiřtovi Augustu Silnému vděčí Sasko za mnohé, třeba za svou metropoli. Drážďany nejsou nadarmo považovány za architektonickou perlu střední Evropy. Potvrdil to také zápis Labského údolí v Drážďanech do seznamu světového dědictví UNESCO.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Drážďany

Drážďany | Foto: David Šťáhlavský | Zdroj: Český rozhlas

V 18. století August Silný štědře otevřel pokladny svého dvora a povolal věhlasné italské architekty, aby zde ztvárnili jeho sen - přenést kus Benátek na 19 km dlouhý drážďanský úsek toku Labe, mimochodem na úpatí nejsevernějších vinic v Evropě.

"Právě soustředěná snaha zachovat zeleň ve městě jasně viditelnou přispívá k tomu, že je město tak populární a podtrhuje kolorit Drážďan," říká Matthias Lerm, koordinátor UNESCO pro světové dědictví Drážďan. "Neznám jiné město, které by sneslo srovnání s Drážďany a mohlo toho tolik nabídnout," přiznává starší žena, která pamatuje město i v jeho nejvýstavnější podobě, před válkou. "Je tu tolik věcí k obdivování, a to přesto, že za druhé světové války bylo město tak krutě postiženo. Stále je tu co k vidění, stále si zachovaly svůj duch a turisté, kteří sem přijíždějí se jim musí obdivovat, to mě určitě naplňují hrdostí na rodné město," říká místní rodák.

"Titul světové dědictví má pro Drážďany velký význam. Za rok z něj už profitoval turismus i trh s nemovitostmi. Doufám, že to bude působit i dále, hlavně kvůli zaoceánským turistům, doufáme, že titul přispěje dále k popularizaci města," mapuje Matthias Lerm plány saského turismu, který už vloni zaznamenal rekordní nárůst návštěvníků z celého světa - 5 milionů turistů.

Letos mezi ně můžete patřit i vy. Drážďany jsou takříkajíc za humny a určitě jsou připraveny ze svého kouzla poskytnout cosi i Vám. A kdyby to nestačilo, v Saské Lužici, v Bad Muskau, najdete ještě nádavkem Park knížete Hermanna von Püklera, který je také zapsán na seznam dědictví lidstva UNESCO.

Milan Kopp, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme