Návštěva ministra Schwarzenberga ve Francii budí pozornost

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg jedná ve Francii. Za normálních okolností by to byla běžná pracovní návštěva. Jednání o aktuálních dvoustranných i unijních tématech, francouzsko-českém strategickém partnerství a spolupráci v energetice. Šéf české diplomacie ale před týdnem v Lidových novinách řekl, že nynější politika Francie vůči Romům může zvenku vypadat tak, že v ní hrají roli také rasistické pohledy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Schwarzenberg, předseda TOP 09 | Foto: Tomáš Adamec

Šéf francouzské diplomacie Bernard Kouchner prohlásil chvíli poté v rádiu, že kvůli situaci kolem Romů uvažoval o rezignaci.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návštěvě českého ministra zahraničí ve francii mluvil na Rádiu Česko ve světě o desáté pařížský zpravodaj Českého rozhlasu Jan Pokorný

„Oba ministři zahraničí mají k sobě poměrně blízko. Pokud toto téma při jednání někdo otevře, a já si myslím, že k diplomacii patří také umění mlčet, bude se toto téma projednávat v přátelském tónu a nikterak vyhroceně,“ říká pařížský zpravodaj Českého rozhlasu Jan Pokorný.

Součástí dnešního pracovního oběda je energetická problematika. Francouzsko-německá společnost Areva usiluje o významnou zakázku na dostavbu dvou bloků jaderné elektrárny Temelín.

Jednání o azylové politice

Ministr zahraničí je ve Francii v den, kdy přijeli také zástupci zejména velkých evropských států a Kanady jednat o azylové politice a imigraci. V této souvislosti se na Francii snesla kritika kvůli omezenému počtu účastníků sekání.

Podle Francie dostávají nejvíce žádostí o azyl Evropská unie a Kanada. Dle francouzského ministerstva pro přistěhovalectví má setkání sloužit také jako příprava pro evropskou ministerskou konferenci o azylu, která se uskuteční v polovině září.

Údajně se jedná pracovní seminář. Francouzský ministr Besson mluví o neformálním setkání hlavních evropských států a Kanady, na němž si politici mají vyměnit zkušenosti.

Některé státy neposlaly do Paříže ministry. Z Německa a Řecka přijíždějí náměstci. Na semináři bude i evropská komisařka pro vnitřní záležitosti a belgický ministr pro migraci a azylovou politiku jako zástupce země předsedající Evropské unii.

Jan Pokorný, Tomáš Pavlíček, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme