Návštěva papeže vyvolává v Turecku bouři nevole

Kolem 25.000 lidí dnes protestovalo v Istanbulu proti příjezdu papeže do Turecka. Benedikt XVI. se vůbec poprvé chystá do muslimské země od úterý do pátku. Návštěva budí u mnoha obyvatel Turecka nevoli, kterou podpořily papežovy výroky na adresu proroka Mohameda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace proti papeži v Instanbulu | Foto: AFP

Do centra města mířily od rána stovky autobusů. Opoziční konzervativní Strana štěstí, která mítink proti papežovi pořádala, má své stoupence především mimo Istanbul mezi chudšími a méně vzdělanými obyvateli Turecka.

Mezi demonstranty převažovaly ženy. Pro mnohé byl mítink příležitostí pro únik z reality všedního dne. Podle toho vypadal i scénář protestní akce. Troubilo se, hrálo na bubínky a lidé provolávali protipapežská hesla. "Papež udělal chybu, došla nám trpělivost," znělo jedno z nich.

Na otázku, v čem je návštěva hlavy katolické církve tak špatná, není většina žen kromě tradičních hesel, jako například "jsme muslimové, naše země patří muslimům", jinak schopná odpovědět. Proti cestě Benedikta XVI. je podle průzkumů jisté nevládní organizace 37 procent obyvatel. Kromě islamistů je trnem v oku i kemalistům, kteří papežovi nemohou odpustit, že ještě jako kardinál vystupoval proti vstupu Turecka do EU.

Na klidný průběh zatím největší protestní akce proti papežově návštěvě dohlíželo 4000 policistů, kteří měli k dispozici také obrněné vozy. Dav lidí kontrolovali policejní vrtulníky. Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan se od demonstrace distancoval s poukazem, že ji pořádají "marginální skupiny" aktivistů. Strana štěstí dostala při parlamentních volbách před čtyřmi lety asi 2,5 procenta hlasů.

Papež dnes ve Vatikánu řekl, že svou návštěvou chce vyjádřit "úctu a upřímnou náklonnost" Turecku a jeho obyvatelům. Zároveň definitivně potvrdil, že v Istanbulu navštíví Modrou mešitu, která je považována za nejvýznamnější náboženskou stavbu v Turecku. Podle Vatikánu jde o znamení respektu k muslimům.

Návštěva Turecka je pro papeže první cestou do muslimské země od letošního září, kdy popudil muslimy svou přednáškou na univerzitě v německém Řezně. Benedikt XVI. tehdy citoval názor byzantského císaře vládnoucího ve 14. století, podle něhož prorok Mohamed "přikázal šířit muslimskou víru mečem". Papež se vzápětí za tuto citaci omluvil a snažil se opakovaně vysvětlit, že byla špatně pochopena.

Klára Stejskalová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme