Návštěvníci britského festivalu Glastonbury chtěli volit na místě, úřady to nepovolily

Volební účast v britském referendu může ovlivnit festival Glastonbury. Návštěvníci jedné z největších hudebních akcí světa nemohou hlasovat přímo na místě. Organizátoři je už proto dopředu upozorňovali, že musí volit s předstihem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britské referendum se kryje s festivalem Glastonbury. Návštěvníci nemohou na místě volit | Zdroj: Reuters

Návštěvníci Glastonbury se podle jedné z organizátorek Emily Eavisové dlouho dopředu zajímali o možnost hlasovat přímo v místě konání festivalu.

Volební komise ale oznámila, že lidé musí hlasovat v okrsku, ve kterém se registrovali.

Organizátoři proto Britům doporučovali, aby hlasovali buď korespondenčně, nebo v zastoupení. To znamená, že volič na základě plné moci pověří důvěryhodného člověka, aby za něj v referendu hlasoval.

Britskému referendu nepřeje počasí. Déšť a záplavy zkomplikovaly dopravu

Číst článek

Na festival přijede podle odhadů kolem 200 tisíc lidí a volební účast je pro referendum o členství Velké Británie v Evropské unii klíčová. Čím nižší, tím větší budou šance pro případný brexit, shodují se britští odborníci.

Festival Glastonbury začal včera ve městě Pilton. Potrvá do neděle a vystoupí na něm například zpěvačka Adele nebo hudební skupiny Coldplay a Muse. Jedna z největších hudebních akcí na světě se koná každoročně už od roku 1970.

Britské referendum se kryje s festivalem Glastonbury. Návštěvníci nemohou na místě volit | Foto: Reuters

Volební místnosti se otevřely dnes v osm hodin ráno našeho času. Otázka, na kterou voliči odpovídají, zní: „Mělo by Spojené království zůstat členem Evropské unie, nebo by mělo EU opustit?“

Hlasovat mohou občané Británie, Irska a Společenství starší 18 let, kteří mají trvalé bydliště v Británii, a rovněž britští občané žijící v zahraničí, kteří se v posledních 15 letech nacházejí ve volebních registrech Velké Británie.

Na rozdíl od parlamentních voleb mají v tomto případě volební právo i občané Gibraltaru. Vyjádřit se může celkem 46,5 milionu oprávněných voličů, což je prý v moderní britské historii vůbec největší počet lidí, kteří mají právo hlasovat.

Přes 41 tisíc volebních místností bude otevřených do 23 hodin našeho času. Nejsou připraveny průzkumy mezi voliči, kteří odhlasovali. Prvním sečteným obvodem tak bude pravděpodobně Sunderland. Výsledky se očekávají v pátek kolem půl jedné ráno, finální budou o tři až čtyři hodiny později.

Britské referendum se kryje s festivalem Glastonbury. Návštěvníci nemohou na místě volit | Foto: Reuters

Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme