Návštěvníci Eura mohou využít aplikaci, která je bude varovat v případě útoku teroristů

Dva dny před začátkem fotbalového Eura spustily francouzské úřady mobilní aplikaci, která varuje před hrozbou teroristického útoku. Zaregistrovaní uživatelé dostanou v případě potřeby zprávu se stručným popisem nastalé situace a pokyny, jak se mají chovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

smarthpone, mobilní telefon | Foto: Fotobanka Pixabay

Francouzi se ani po teroristických útocích z loňského listopadu nenechali nijak zvlášť omezit ve svém běžném životě, přestože v zemi stále platí stav nouze.

Agentura AFP dnes citovala nejmenovaný zdroj z francouzských bezpečnostních kruhů, podle kterého se pro bezpečnost šampionátu udělalo všechno, co šlo, ale stejně prý má obavy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Díky aplikaci dostanou lidé na Euru radu, co dělat v případě útoku teroristů. Věc okomentoval bezpečnostní analytik Josef Kraus

Podle politologa a bezpečnostního analytika Josefa Krause může mít aplikace svůj význam ani ne tak kvůli tomu, že by útoku zabránila, ale může zmírnit následky v případě sériových útoků, jaké se odehrály v nedávné minulosti.

„To, že dodáte informace, kterých se standardně nedostává v takovou chvíli všem těm lidem, kteří mohou být cílem útoku, je naprosto důležité a velice prospěšné,“ řekl Kraus v rozhovoru pro Český rozhlas.

Zpráva se ovšem neohlásí žádným zvukovým signálem ani vibrací, to podle Krause už tak ideální není, protože lidé jsou nuceni telefon kontrolovat a může to u nich vytvářet jakousi vnitřní paniku.

„Já samozřejmě chápu, že tvůrci aplikace chtěli předejít tomu, že když už by skutečně došlo k její aktivaci, tak by zazvonění mohlo ohrozit někoho na životě, ale na druhou stranu podle mě to, že informace bude doručena většímu množství lidí, rozhodně vyvažuje nějaké to riziko pro případného jednotlivce, který by se skrýval,“ dodal Kraus.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme