Návštěvu čínského vyjednavače na Tchaj-wanu doprovázely mohutné protesty

Hlavní čínský vyjednavač ukončil historickou návštěvu Tchaj-wanu, protesty proti jeho přítomnosti ale skončily násilnými střety s policií. Tisíce demonstrantů se snažily dostat k hotelu, ve kterém byl čínský emisar ubytován. Více než 60 příslušníků pořádkových sil a na 30 stoupenců nezávislosti ostrova i reportérů při tom bylo zraněno. Čína a Tchaj-wan tento týden uzavřely dohody o přímém leteckém a obchodním spojení, tchajwanská opozice se ale obává o ztrátu integrity ostrova.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace v Tchaj-peji na protest proti návštěvě čínského vyjednavače | Foto: AFP

Násilné střety se odehrávaly na různých místech metropole Tchaj-peje až do ranních hodin, policisté se ale především snažili zabránit stoupencům nezávislosti dostat se do blízkosti hotelu, kde byl ubytován hlavní čínský vyjednavač Čchen Jün-lin. Představitelé opozice uvádějí, že od čtvrtka se demonstrací zúčastnilo na 100 tisíc lidí, policie uvádí asi 10 tisíc.

Podle pozorovatelů ale mohou mít protesty dopad na výrazné snížení zájmu čínských turistů cestovat na Tchaj-wan v obavách, že by se i oni mohli stát terčem útoků. Od rozvoje cestovního ruchu si přitom Tchaj-pej slibuje oživení slábnoucí ekonomiky. I proto Tchaj-wan letos v létě vůbec poprvé uzavřel s Pekingem dohodu umožňující čínským turistům vstup na tchajwanské území.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme