Navzdory dohodám násilí v Palestině pokračuje

Přestože dnes v 16:00 středoevropského letního času vypršel termín pro ukončení násilí mezi Izraelci a Palestinci dohodnutý začátkem týdne na mnohostranném summitu v egyptském Šarm aš-Šajchu, ozbrojené střety mezi oběma stranami pokračovaly po celý dnešní den na mnoha místech západního břehu Jordánu. Dnešní násilnosti si vyžádaly podle různých zdrojů minimálně dalších pět až sedm obětí. Izraelský premiér Ehud Barak chce přerušit mírový proces s Palestinci, aby mohl zvážit další kroky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský premiér Ehud Barak několik hodin před vypršením lhůty prohlásil, že udělá všechno pro to, aby při střetech s Palestinci ochránil životní zájmy Izraele. "Jako Izraelci nyní čelíme zásadní výzvě. Pokud budeme pevně bránit své životní zájmy, zvítězíme," řekl premiér obyvatelům jeruzalémského předměstí Gilo, které bylo tento týden nejvíc ohroženo násilím Palestinců.

Neschopnost obou stran splnit přijatý závazek zklidnit situaci znepokojila amerického prezidenta Billa Clintona, který o tom v noci na dnešek hovořil telefonicky s izraelským premiérem Ehudem Barakem a palestinským prezidentem Jásirem Arafatem. Naléhal na ně, aby uplatňovali opatření dohodnutá v Šarm aš- Šajchu a udělali vše, co je v jejich silách, pro obnovení klidu.

Tři týdny násilností si vyžádaly již nejméně 115 obětí, většinou z řad Palestinců a izraelských Arabů.

Ozbrojení Palestinci dnes u města Nábulus na západním břehu Jordánu zahájili palbu na izraelské vojáky, kteří ji opětovali a nejméně pět útočníků zabili. Střet vyprovokovali palestinští ozbrojenci a také stovky manifestujících Palestinců, kteří na vojáky házeli kamení a lahve. Další Palestinec podlehl svým zraněním z podobného střetu v nemocnici v Ramalláhu. Podle Červeného půlměsíce byl ve vesnici Salfit při potyčce mezi místními Palestinci a izraelskými vojáky zastřelen 13letý palestinský chlapec. 21letý Palestinec zahynul také při potyčkách v Džanínu, kde zasáhli rovněž izraelské vojenské vrtulníky. Palestinští policisté dnes v Tulkarmu na západním břehu Jordánu postřelili šest izraelských vojáků, z nichž dva utrpěli těžká zranění.

Izrael dnes zároveň odmítl spolupráci s vyšetřovací komisí OSN ohledně příčin vzniku poslední vlny násilností na západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy, poněvadž prý v rezoluci o jejím vytvoření se Izrael obviňuje z válečných zločinů a ze zločinů proti lidskosti. Vyšetřovací tým byl vytvořen na základě arabsko- islámské rezoluce, kterou ve čtvrtek schválila Komise OSN pro lidská práva v Ženevě.

V Káhiře se chystá celoarabský summit, který se uskuteční o víkendu. Předmětem rozhovorů budou násilnosti a možnosti jejich řešení. V této souvislosti militantní šíitské hnutí Hizballáh vyzvalo účastníky summitu, aby Palestince vyzbrojili a přispěli k lidovému povstání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme