Navzdory prasklině čeká Discovery start
Kennedyho vesmírné středisko se přes noc rozhodlo, že dnes přece jen odstartuje na oběžnou dráhu americký raketoplán Discovery. Řídící tým se tak po dlouhé poradě rozhodl, přestože technici objevili prasklinu na plášti vnější palivové nádrže.
Závada je na vnější palivové nádrži - a jde hlavně o to, aby nevznikla komplikace až do doby, kdy ji raketoplán nádrž odhodí. Pro raketoplán Columbia byly osudné odlétávající kusy izolace, ale to nyní podle techniků nehrozí. Trhlina je malá, kolem 10 až 12 centimetrů. A je u pláště kryjícího přívod tekutého kyslíku. Odtud by úlomky neměly drak raketoplánu Discovery zasáhnout nebo výrazně poškodit jeho izolaci.
Bouřky nad Floridou už dvakrát start raketoplánu překazily, avšak teď je nad Kennedyho centrem jasno, slabé přeháňky jsou jen 50 kilometrů jižně. Ale Discovery startuje až za několik hodin. Meteorologové očekávají i dnes nějaké bouřky, ale mělo by to být lepší než o víkendu, a tak pravděpodobnost startu je asi 60procentní.
Odklady s sebou nesou velké finanční náklady, vždyť jeden zbytečný den příprav s čerpáním paliva a aktivací posádky stojí přes milion dolarů. Ale jinak mají odklady startu paradoxně pozitivní vliv. V mezidobí se totiž daří více naplnit palivové články elektrického systému raketoplánu. To by možná pomohlo prodloužit dvanáctidenní misi Discovery o další den a posádka by tak měla víc času na kontrolu destiček tepelného štítu. Navíc se s každým pozdějším dnem posouvá hodina startu víc k dopoledni, kdy je lepší počasí.
Mezní je 19. červenec. Pokud to Discovery nestihne do dvou týdnů, bude už postavení oběžné dráhy Mezinárodní kosmické stanice nevýhodné. Další letošní termíny už jsou obsazené dalšími 2 lety raketoplánů. Americké raketoplány jsou totiž jediné vesmírné stroje, které mohou dopravovat na oběžnou dráhu velké díly Mezinárodní vesmírné stanice. Letos tedy má být ještě v Kennedyho vesmírném středisku pěkně rušno.