Navzdory snahám o diplomatické řešení ukrajinské krize se na východě země dál střílí

Navzdory nejnovějšímu úsilí o diplomatické řešení konfliktu na Ukrajině boje na východě země stále pokračují. Ukrajinská armáda dál brání obklíčené město Debalcevo a tvrdí, že se jí tam podařilo zabít na pět desítek povstalců. Z města v minulých dnech uprchla většina z 25 tisíc obyvatel. Jejich odchod umožnilo i páteční humanitární příměří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský voják pomáhá obyvatelům východoukrajinského Delbaceva, kteří opouštějí domovy kvůli bojům | Zdroj: Reuters

Z oblastí kolem měst Doněck a Luhansk už od jara minulého roku uteklo před válkou přes milion a půl lidí. Těžké střety ohrožují také lidi žijící ve městě Debalcevo ležícího na rozhraní obou regionů.

Na místě se jim snaží pomáhat i české humanitární organizace. Jednou z nich je společnost Člověk v tísni. Koordinátorkou jejích projektů ve Slavjansku je Kateřina Kodysová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Člověk v tísni pomáhá lidem na východě Ukrajiny, koordinátorka projektů ve Slavjansku Kateřina Kodysová byla hostem ČRo

„Pomáháme uprchlíkům, kteří po stovkách proudí do Slavjansku, distribuujeme jim potravinové balíčky, hygienické potřeby, v zasažených oblastech poskytujeme například generátory na pohon vodních pump, protože tam vypadává proud. Ve spolupráci s dalšími organizacemi vybavujeme také nemocnice,“ popisuje.

Člověk v tísni poskytuje pomoc nejen na území pod kontrolou ukrajinských sil, ale i lidem na území ovládaném separatisty.

„Je to náročné, ale spolupracujeme s místními partnery. Jsou to buď sdružení dobrovolníků, nebo třeba církevní organizace. My dostaneme pomoc do posledního bezpečného místa pro nás a tyto organizace si ji pak převezmou a distribuují dál,“ vysvětluje.

Lidé na východě Ukrajiny podle ní nejvíc potřebují potraviny, hygienické balíčky a pitnou vodu.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme