Názory na angažmá v Iráku se v USA velmi liší

V příkrém rozporu jsou názory amerických republikánů a demokratů na roční působení Spojených států v Iráku. Nikdo nezpochybňuje rychlé dobytí Bagdádu. Terčem kritiky se stává změna zdůvodnění války: z invaze za odzbrojení v útok národně-osvobozenecký.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka USA

vlajka USA | Foto: Bílý dům

Kritikům vadí také to, že Američané podcenili cenu, jakou zaplatí za poválečnou stabilizaci. Jak z Washingtonu připomíná zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina, za rok ztratili Američané v Iráku více než 570 vojáků.

Výsledkem není zbavení středovýchodního regionu zakázaných zbraní, ale podle George Bushe odstranění jednoho z hlavních zdrojů nestability. Řada zdejších politiků s tím ostře nesouhlasí.

Vlivný senátor Joseph Biden obvinil George Bushe, že situaci v Iráku zjednodušuje a že s z Irácké ropy nikdy nezaplatí to, co tam Američané museli investovat.

Bývalá ministryně zahraničí Madelaine Albrightová označila invazi do Iráku za historický úlet, který odvedl pozornost od Afghánistánu. Generál ve výslužbě Wesley Clark si zase myslí, že v rámci potírání terorismu Američané válku v Iráku vést nemuseli.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme