Názory na přímou volbu mají Češi v zahraničí různé. Volit ale přicházejí

Prezidenta můžou volit i Češi, kteří žijí v zahraničí nebo do ciziny odjeli na dovolenou. Jak volba mimo Českou republiku vypadá, zjišťovali zahraniční zpravodajové Českého rozhlasu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příprava volebních místností (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Dobře informovaní voliči, mezi nimiž početně jasně dominovaly ženy. Tak vypadal první den prezidentských voleb na zastupitelském úřadě v Londýně. Šanci vybrat si přímo novou hlavu státu zatím využilo asi 350 lidí.

Jeden z příchozích voličů zdůraznil, že jeho angličtí přátelé vnímají Českou republiku právě přes osobu prezidenta. Dílčí důvody pro vstup do volební místnosti, kde se jinak na ambasádě konají třeba recepce, byly různé. Společný jmenovatel byl ale evidentní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak vypadala první přímá volba prezidenta na ambasádě v Londýně, zjišťoval zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu ve Velké Británii Jiří Hošek

„Je to základní způsob, jak se můžeme podílet na vytváření politiky a rozhodovat o životě jako takovém,“ uvedla jedna z voliček a dodala, že je tato možnost pro ni důležitá a že si jí váží.

Kolem portrétu Nicholase Wintona na zdi za vchodem do ambasády většina voličů vyloženě prosvištěla, ale našli se i tací, kteří šli spíše váhavě.

„Musím říct, že do poslední chvíle jsem váhala, kterého kandidáta budu volit, a nevím, jestli bych se třeba nerozhodla jinak,“ řekla jiná volička. Předvolební debaty prý sledovala na youtube.

O první přímou volbu prezidenta je zájem. Volební místnosti otevřou v 8 hodin

Číst článek

Nejvyšší volební účast Čechů v cizině se může očekávat na našem velvyslanectví v Bruselu. K volbám by tam mohlo přijít asi 800 Čechů. V první den voleb jich přišlo 360.

„Pracuji tady, takže jsem rád, že můžeme volit jako Češi v zahraničí na ambasádách,“ říká Jaroslav, který chodí k volbám v Bruselu pravidelně. I když mu vadí, že podle českých pravidel musí k volbám přijít každý osobně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímou volbu hlavy České repuliky v Bruselu sledoval zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu při Evropské unii Ondřej Houska

„Trošku mě mrzí, že nemůžeme volit třeba dopisem, jako to je třeba v Německu. Člověk pak může volit, i když je na dovolené nebo někde jinde,“ dodává Jaroslav.

Pavel v Bruselu studuje a prezidenta přišel vybrat v přestávce mezi dvěma přednáškami. Z přímé volby hlavy státu ale zrovna nadšený není.

„Myslím si, že přímá volba je nesmysl, protože do našeho systému vůbec nepatří. A to je možná proto, že studuji politologii, takže jsem tím ovlivněný,“ vysvětluje Pavel a dodává, že k volbám přišel proto, že podle něj je v demokratické společnosti vždy lepší volit než nevolit.

Sledovali jsme ONLINE: První den prezidentských voleb skončil. Všichni kandidáti už hlasovali

Číst článek

Mladí manželé přišli k volbám i se svým asi pětiletým synkem. Zatímco maminka musí uklidňovat dítě, které se bojí mikrofonu, je zde prostor pro dotaz na tatínka. Co si o přímé volbě myslí?

„Občané si samozřejmě mohou vybrat. Dřív to bylo skrz parlament a byla tam hodně prosazovaná politická strana a myslím, že teď to bude vyloženě na občanech a bude to volba občanů. Nebude to volba politických stran,“ zdůrazňuje mladý muž.

V Česku se často mluví o tom, že lidé jsou z politiky zklamaní. Je to patrné i na názorech Čechů v Bruselu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Volby českého prezidenta v Šanghaji přiblížil ve vysílání Radiožurnálu tamní generální konzul Michal Kuzmiak

„Je to takový pokus o oživení důvěry voličů zase v naši politiku,“ myslí si o přímé volbě prezidenta čtyřicátník Milan.

Jeho nadšení pro přímou volbu ale rozhodně nesdílejí všichni. Jaroslav by byl raději, kdyby prezidenta nevybírali lidé, ale poslanci.

„Tato volba jasně ukazuje, že se z toho stává taková mediální show, kde se prezentují politici, kteří mají úplně jiné zájmy a ani neusilují možná tak o ten úřad jako o svoji prezentaci,“ domnívá se Jaroslav.

Ať už s přímou volbou souhlasí nebo ne, zvolit svého prezidenta přijde v Bruselu hodně Čechů. Zájem je tu prý dokonce vyšší než o poslední parlamentní volby.

Na Slovensku je možné volit jen v Bratislavě

Třeba na Slovensku se ale řada krajanů k volbám nedostane. Jediná volební místnost je na ambasádě v Bratislavě. Silná česká komunita v Košicích na východním Slovensku to má příliš daleko, a volit nepůjde. Česko nemá v Košicích od roku 2005 generální konzulát.

To, že jsou tamní krajané odříznutí, potvrzuje český velvyslanec na Slovensku Jakub Karfík: „Je to veliká škoda, bohužel my to nemůžeme vyřešit tím, že bychom otevřeli ještě jednu volební místnost. A nelze než věřit, že možná najdeme jednou cestu, abychom umožnili volit i korespondenčně,“ řekl velvyslanec.

Ve východní Asii a Austrálii už první kolo skončilo

Ve východní Asii a Austrálii už druhý hlasovací den skončil. V 7 hodin našeho času se uzavřely volební místnosti v Číně. I tam zaznamenali o hlasování větší zájem. Například na konzulát v Šanghaji přišlo hlasovat 22 Čechů, což je podle generálního konzula Michala Kuzmiaka více než při minulých volbách parlamentních. Sčítat hlasy tam ale zatím nemohou.

„Volební místnost je právě teď zapečetěná. Všichni jsme šli z konzulátu domů a vrátíme se tam v 9 hodin večer našeho času, to znamená ve dvě hodiny pražského, a teprve v ten okamžik můžeme rozpečetit urnu a začít počítat,“ řekl generální konzul Radiožurnálu.

Jiří Hošek, Vojtěch Berger, Ondřej Houska, mta, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme