Názory na vývoj ve východní Asii po smrti Kim Čong-ila se různí

Po zprávě ze severokorejského Pchjongjangu, že zemřel diktátor Kim Čong-il, jsou státy východoasijského regionu ve střehu. Jihokorejci uvedli vojska do stavu zvýšené pohotovosti, protože událost by mohla mít vážný dopad na stabilitu celé oblasti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejci se klaní soše zemřelého Kim Čong-ila v Pchjongjangu | Zdroj: Reuters

Koreanista Petr Bláha se však domnívá, že Jihokorejci nebo Japonci se destabilizace obávat nemusejí: „Když došlo loni k nejhoršímu porušení příměří, kdy KLDR zaútočila na území Jižní Koreje, byl to pouze lokální konflikt. Záměrně zaútočili jen na jeden ostrov a nikoli na Soul.“

Jiný názor má bezpečnostní expert Lukáš Visingr. Hrozba vnitrostátního ozbrojeného konfliktu a z něho vzešlých provokačních akcí vůči Jižní Koreji podle něho existuje. Dnes prý Severokorejci odpálili balistickou raketu krátkého doletu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bezpečnostní expert Lukáš Visingr varoval ve Stalo se dnes před možným nebezpečím ze strany KLDR.mp3

„Je nutné si uvědomit, že jakýkoli ozbrojený konflikt na Korejském poloostrově by byl riskantní, protože Severní Korea má obrovské zásoby jaderných, chemických a biologických zbraní,“ varuje.

K přechodu moci podle Bláhy už došlo: „Tam ani není tak důležitá postava Kim Čong-una, ani nebyl tak důležitý Kim Čong-il, a pokud, tak pouze jako symbol režimu. Ve skutečnosti je moc koncentrována ve skupině skutečně přestárlých osob, které jsou většinou sdruženy v rámci výboru pro obranu státu KLDR.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Koreanista Petr Bláha hodnotil v Ozvěnách dne dopad smrti Kim Čong-ila na vývoj v KLDR

Také Visingr tvrdí, že podle některých názorů Severní Koreji už několik let nevládne stranický aparát, ale nějaká generálská junta. Ale naopak se obává, že převzetí moci nemusí být úplně snadné. „Stabilita severokorejského režimu stojí v první řadě na armádě a zpravodajských službách,“ upozorňuje.

Kdyby se režim v Severní Koreji přece jen jednou zhroutil, uvažuje se o možných scénářích sjednocení obou Korejí. Bylo by ekonomicky i sociálně ohromně nákladné. „Sjednocení Německa by oproti tomu vypadalo jako legrace,“ tvrdí Visingr.

„Nicméně Jižní Korea o to velice stojí a myslím, že by to nakonec podstoupila i s vědomím všech rizik. Asi by ale neusilovala o nějaké sjednocení naráz, spíše o nějakou postupnou integraci.“

Další roli by v jakékoli situaci na Korejském poloostrově hrála jistě Čína, protože rozpad KLDR by pro ni znamenal obrovské riziko. „Je známo, že čínská armáda už dokonce nacvičovala scénáře vojenské intervence do KLDR v případě konfliktu nebo humanitární katastrofy,“ dodává Visingr.

Hysterie Severokorejců je možná hraná

Jihokorejská média podle očekávání podávají zprávy o úmrtí vůdce hystericky. „Jak už bývá v těchto režimech zvykem, hysterii se snaží vzbudit i v lidech. Sdělují, že truchlí jak vojáci, tak maminky, zkrátka celý národ i celý pokrokový svět,“ říká Bláha.

Severokorejská ústřední tisková agentura oznámila smrt Kim Čong-ila až dnes, navíc bez anglické verze, kterou většinou spouští najednou s korejskou.

Záběry státní televize přinášejí lidi zdrcené žalem. Podle severokorejských uprchlíků je to do značné míry hrané. „Lidé žijí ve lži a jsou nuceni ten život hrát, jsou vystavováni sebekritice, že něco opomněli, že neprojevili dostatečnou úctu. Ale jsou určitě i lidé, kteří si ten žal vsugerují. Na záběrech to ale vypadá, že začínají plakat, teprve když přistupují k pietnímu místu,“ upozorňuje Bláha.

Kim Čong-il převzal v polovině 90. let moc po svém otci Kim Ir-senovi. Nadále udržoval v zemi totalitní režim i vlastní kult osobnosti, pokračoval v represích vůči svým odpůrcům i konfrontační politiku ve vztahu ke světovým mocnostem, které znepokojuje severokorejský jaderný program.

Ondřej Houska, Lucie Maňourová, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme