Z basketbalových stadionů volební místnosti a pomoc Afroameričanům. Jaké jsou dozvuky stávky v NBA?

Basketbalisté (zleva) Quinn Cook, LeBron James a Anthony Davis | Foto: Kim Klement | Zdroj: Reuters/USA TODAY Sports

Letos bude nejdůležitějším basketbalovým zápasem ten mezi Donaldem Trumpem a Joem Bidenem. I tak se dá chápat iniciativa hráčů zámořské NBA i celé organizace. Hráčská stávka z minulého týdne přinesla konkrétní výsledky – stadiony vlastněné kluby se mají při blížících se prezidentských volbách proměnit v dodatečné volební místnosti. Kromě toho třeba hvězda Los Angeles Lakers LeBron James pomáhá zvýšit volební účast Afroameričanů na Floridě.

Od stálého zpravodaje Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mladík v roušce se znakem Lakers brázdí hlavní město Washington na elektrické koloběžce. Představuje se mi záměrně a tvrdošíjně pseudonymem George Floyd. Basketbalista LeBron James je jeho idolem a rozhodně mu nevadí, že se teď spolu s dalšími hráči věnuje podpoře protestů a volební účasti pomalu víc než svému sportu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co si Američané myslí o srpnové stávce v NBA? Poslechněte si v reportáží zahraničního zpravodaje

„Myslím, že chlapi jako LeBron, Chris Paul, Russell Westbrook jsou hlasem nás černochů, hlasem menšin, hlasem lidí, kteří usilují o změnu. A mají platformu k tomu, aby říkali věci, o kterých není na denní bázi třeba slyšet, a aby získali pozornost i těch lidí, ke kterým by se tohle téma jinak nedostalo,“ myslí si.

„Pomáhá nám to, protože špatné zacházení s černochy je tu letitý problém, mění se to mnohem pomaleji, než je potřeba, a musí to získat na naléhavosti,“ dodává.

Nelibost Bílého domu

Komu se stávka hráčů NBA a jejich iniciativy obecně naopak nelíbí, to je Bílý dům. „Myslím, že hráči NBA mají velké štěstí, že mohou takto odmítnout pracovat, aniž by to finančně pocítili. Mají ten luxus, což je skvělé,“ řekl v televizi CNBC zeť a poradce Donalda Trumpa Jared Kushner.

„Podívejte – v NBA je hodně aktivismu a objevuje se hodně sloganů. Jenže my potřebujeme proměnit slogany v činy, které by problémy se společenskými nerovnostmi vyřešily. Prezident Trump to politicky řeší, třeba přijatou reformou trestního soudnictví. Musíme z téhle emotivní debaty udělat debatu konstruktivní, doplnil.

Z arén volební místnosti

Oproti tomu trojice černošských mladíků a basketbalových fanoušků, se kterými si povídám kousek od Bílého domu, si o Trumpovi a jeho práci ve vztahu k Afroameričanům nic dobrého nemyslí.

Bojkot uvnitř basketbalové ‚bubliny‘. NBA se zastavila, LeBron a spol. jsou pro ukončení sezony

Číst článek

Opačně hodnotí hráče ze své oblíbené NBA, kteří se rozhodli na podporu protestů po postřelení Afroameričana Jacoba Blakea pozastavit, a potom zase rozjet sezonu. „Pokud chtějí hrát, tak budou hrát, a i tak udělají něco, aby ukázali, že jim záleží na tom, co se v zemi děje. Pokud by se naopak rozhodli nehrát, i tak z toho může těžit celá soutěž. Jen je potřeba, aby se rozhodli společně, jednohlasně,“ popisuje jeden z nich.

Stávka v NBA neskončila jen v symbolické rovině. Vyústila v dohodu, podle které se basketbalové arény promění ve volební místnosti, kterých je zvlášť teď v pandemii nedostatek.

Basketbalista LeBron James spolu s dalšími černošskými osobnostmi se angažuje také v další iniciativě, která má bránit potlačování volební účasti hlavně Afroameričanů. Jím spoluzaložená organizace Víc než hlas věnuje 100 tisíc dolarů bývalým vězňům na Floridě, kteří nově smějí volit, ale podmínkou je, že nemají dluh za soudní poplatky.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme