Mafii 'Ndrangheta se za covidu dařilo. Upevnila své postavení lídra v obchodu s kokainem

Kalábrijská mafiánská organizace 'Ndrangheta během pandemie covidu-19 výrazně upevnila své postavení lídra v mezinárodním obchodu s kokainem, vyplývá ze zprávy oddělení italského ministerstva vnitra, jež má na starost boj s mafií (DIA). Ve zprávě pro parlament, z níž ve středu citují místní média, se rovněž uvádí, že ‘Ndrangheta využila finančních těžkostí podnikatelů za pandemie a dále rozšířila portfolio odvětví svého působení.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pytlíky s kokainem. Ilustrační foto.

Kalábrijská mafie 'Ndrangheta během pandemie covidu-19 výrazně upevnila své postavení lídra v mezinárodním obchodu s kokainem (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

'Ndrangheta pokračovala rovněž v trendu „tichého“ pronikání do ekonomiky, který vystřídal dřívější letitou praxi zastrašování vraždami a bombovými útoky.

Italská mafie využívá turistický byznys. Legalizuje díky němu miliardy eur z nezákonných příjmů

Číst článek

Cíle 'Ndranghety jsou dva: recyklovat své příjmy z nezákonné činnosti a pronikat do legální ekonomiky získáváním stále širšího pole působnosti.

„Odvětví, do nichž se infiltrovala, sahají od stavebnictví či silniční dopravu přes restaurace a hotely až po provoz sportovních zařízení a zdravotnictví,“ vyplývá ze zprávy DIA za druhé loňské pololetí.

Dokument zdůrazňuje, že 'Ndrangheta stejně jako další italské mafie (sicilská Cosa Nostra či Camorra v Kampánii) stále více nahrazují použití násilí tichou infiltrací do sociálně ekonomických struktur. Toto pronikání urychlila právě pandemie.

'Ndrangheta, která se zrodila v 19. století v jihoitalské Kalábrii a jejíž název je odvozen z řeckých slov pro hrdinství a ctnost, koncem minulého století svým vlivem překonala sicilskou mafii Cosa nostra a dnes je nejmocnějším zločineckým syndikátem v Evropě.

V Itálii policie zatýkala členy mafie díky tipu od bdělé babičky. Kvůli drogám se obávala o vnuka

Číst článek

Má kontrolu nad většinou kokainu, který putuje na evropský trh. Od přelomu století uvnitř 'Ndranghety pozorují experti nový trend – nástup žen do vedení jejích odnoží.

„Role žen se mění, dříve byly respektovány jako matky, dcery či manželky gangsterů, nyní požívají úctu jako šéfky uvnitř této organizace,“ tvrdí Antonio Nicaso, univerzitní profesor a expert na kalábrijskou mafii.

Úspěchy ale slaví i italští vyšetřovatelé. Letos v lednu začal v Kalábrii největší proces s italskou mafií od 80. let minulého století, je v něm obžalováno na 330 lidí právě z příslušnosti ke kalábrijské mafii, z vražd, obchodu s drogami, vydírání i ze zneužití veřejné funkce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme