Nebezpečí ze strany Íránu je reálné, myslí si stále Bush

K dalšímu tlaku na Írán vyzval mezinárodní společenství prezident Spojených států George Bush. Zjištění amerických zpravodajských služeb, že Teherán před čtyřmi lety zastavil vývoj jaderných zbraní, podle něj nic nemění na nebezpečí, které Írán a jeho zbrojení představuje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush

George Bush | Zdroj: ČTK

"Pohlížím na tuto zprávu jako na varovný signál, že Írán měl jaderný zbrojní program a zastavil ho. A ve skutečnosti by ho mohl znovu nastartovat," prohlásil šéf Bílého domu na tiskové konferenci ve Washingtonu.

Šestnáct amerických tajných služeb se domnívá, že Teherán už od roku 2003 neusiluje o výrobu atomové bomby, ale že i tak je schopen mít ji nejpozději v roce 2015.

Zpráva tajných služeb nic nemění ani na amerických plánech, týkajících se vybudování protiraketového štítu ve střední Evropě. Českému rozhlasu to řekl ředitel Úřadu protiraketové obrany USA Henry Obering. Důvodem je podle něj postupující vývoj raketových nosičů v Íránu.

Znepokojení Spojených států vyvolalo oznámení Íránu, že jeho nová balistická raketa má už dosah přes 2000 kilometrů. To už ohrožuje některé země Severoatlantické aliance.

"Ve skutečnosti pokračují v raketovém programu. A íránské rakety mohou nést i jiné než jaderné zbraně, mohou nést biologické, chemické i konvenční nálože," zdůvodnil rozhodnutí šéf Úřadu protiraketové obrany, generál Obering. Washington by mohl přehodnotit svou strategii, jen kdyby Írán současně odstoupil od výroby balistických raket.

Alexandr Pícha, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme