Nebezpečnou Sýrii opustilo vedení palestinského Hamásu

Krvavé boje v Sýrii se stále více projevují na politické mapě Blízkého východu. Damašek opustilo v uplynulých týdnech celé vedení palestinského hnutí Hamás. Politický vůdce Chálid Mišal se uchýlil do Kataru, další činitelé do Egypta. Syřané na Západě léta čelili obvinění, že umožňováním činnosti Hamásu a dalších proti-izraelských skupin na svém území podporují terorismus.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chalid Mishaal | Foto: Jaromír Janev

Rodina Chálida Mišala je prozatím v Jordánsku, on sám už ale začal vyvíjet politické aktivity v Kataru. Spekulovalo se, že také Mišal se po letech napjatých vztahů vrátí do Jordánska, zvlášť když ho nedávno přijal tamní král Abdalláh II. Ammán to ale vyloučil.

Londýnský deník Aš-Šark al-Avsat píše, že kvůli výbušné situaci už Hamás v Sýrii neorganizuje žádné akce a nepřijímá návštěvy. Oficiálně prý ale palestinští islamisté zavření kanceláří neoznámili. Podle zákulisních zdrojů se obávají, že by tím popudili nejen syrského prezidenta Asada, ale také Íránce, kteří léta byli hlavním sponzorem Hamásu.

Igor Maňour, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme