Nebezpečný virus ptačí chřipky se šíří do dalších zemí Evropy

Maltské úřady izolovaly loď kotvící u břehů ostrova a daly celou její posádku do karantény kvůli obavám z ptačí chřipky. Dělníci si totiž na palubě plavidla, které údajně vyplulo z Tchaj-wanu, všimli uhynulých ptáků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Drůbež

Drůbež | Foto: AFP

Ptačí chřipka se mezitím objevila v dalším evropském regionu Ruska a laboratorní testy potvrdily přítomnost viru H5N1, který může být smrtelný i pro člověka. Stejným virem byl nakažený i papoušek v britské karanténě.

Evropská komise má do zítřka rozhodnout, zda vyhoví návrhu Velké Británi a vydá celkový zákaz na dovoz divokých ptáků. Odpůrci takového kroku však argumentují, že zákaz by vedl k nelegálnímu dovozu. Exotičtí opeřenci by se pak mohli do Evropy tak jako tak dostávat a navíc by se vyhnuli všem karanténám a kontrolám.

Komise podle svých dosavadních prohlášení sází spíš na účinnou kontrolu a karanténu na vnějších hranicích, kterou musejí od roku 2000 projít všichni ptáci dovážení do členských zemí. Další konkrétní opatření jsou na jednotlivých členských zemích.

Česká republika je podle Státní veterinární správy připravená například zakázat dovoz drůbeže z Chorvatska nebo z jiné země, objeví-li se v ní vysoce patogenní kmen ptačí chřipky. Na českém území zatím platí zákaz trhů s drůbeží a ostatními ptáky, jejich výstav nebo přehlídek a nesmějí se konat závody poštovních holubů s mezinárodní účastí.

Tuzemští veterináři ale zatím neuvažují o tom, že by uzavřeli drůbeží chovy "pod střechu", tak jako to učinili v Rakousku a v Německu.

Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme