Nebojte se politického islámu, vzkazují libyjští islámští politici

V Libyi budou mít po volbách velké slovo islámské politické strany. Ty sice zřejmě nezískaly většinu hlasů, ale jejich vliv na nový parlament a vládu bude značný. Jednou z nejvýraznějších ženských tváří nové Libye je Lamia Abusedrová.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lamia Abusedrová

Lamia Abusedrová | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Abusedrová má v Národní přechodné radě na starosti mezinárodní vztahy a zároveň vede islámskou stranu al-Wattan v druhém největším libyjském městě Benghází, Křeslo v prvním svobodném parlamentu má jisté.

„Nejprve budeme poslouchat, co říkají jiní, a vybereme si partnery v souladu s naším programem, založeným na demokracii a změnách, které Libye potřebuje. Nechceme být ve vládě za každou cenu, jestliže naši kolegové nebudou sdílet stejné hodnoty, zůstaneme v opozici,“ nastiňuje politička, kam chce svou konzervativní stranu směřovat.

Podle Lamii Abusedrové se lidé v prvních svobodných volbách nerozhodovali podle politických programů, ale podle osobností, které znali. Nezávislí kandidáti obsadí 120 míst v 200členném parlamentu a politické strany jen 80.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín hovořil v libyjském Benghází s političkou Lamiou Abusedrovou

„Koalice vzniknou nejen mezi stranami, ale také s poslanci, kteří kandidovali individuálně, takže jaká bude většina – to se nedá předpovědět. A není to ani tak podstatné. Musíme hlavně zahájit dialog o tom, jaká má být Libye, jakou má mít ústavu. Pro naši stranu je demokratický proces důležitější než výsledek,“ říká Abusedrová.

V západním světě ale panují obavy z islámských stran, které představují výbušný mix náboženství a politiky.

„Libyjský islám je hlavní součástí naší identity. Je to prakticky jediná sféra, která nebyla zkorumpovaná Kaddáfího režimem. Islám spojuje všechny Libyjce, je to základ naší kultury a jsme hrdí na to, že jsme muslimským národem,“ prohlašuje vůdkyně strany al-Wattan a dodává:

Vítězi voleb v Libyi jsou podle prvních odhadů občanské a prozápadní strany

Číst článek

„Jsme umírněnými muslimy a s extremismem bojujeme. Nevěřím, že by Libyjci byli radikální islamisté, protože naše povaha a naše kultura je smírná. A taková je i naše forma islámu.“

Lidem, kteří nevědí, co si pod pojmem „umírněný islám“ představit, Lamia Abusedrová vzkazuje: „Znamená to, že jsme otevření v dialogu se sousedními zeměmi nebo Evropany. Islám chápeme jako základ, který respektuje lidská práva, lidskou důstojnost.

Nechceme lidem předepisovat, co mají dělat. Určitá rozhodnutí musí být individuální. Pokud jde o vztah státu a islámu, vyznáváme zásadu, že islám podporuje různorodost a respektuje jinou volbu,“ vysvětluje.

Abusedrová: Dejte nám čas

Abusedrová je přesvědčena, že nejdůležitější součástí náboženství je posilování lidských práv a že soukromé věci lidí jsou záležitostí vztahu mezi jednotlivcem a Bohem.

„Chápu, že západ má obavy z jistých myšlenek, které se šíří zejména z muslimského východu. Bojí se jejich názoru na svět, ale my jsme vždy byli muslimskou zemí a téměř vždy jsme měli dobré vztahy se sousedy i ostatními zeměmi.

Po Kaddáfího pauze hledáme způsob, jak na tyto tradice navázat. Dejte nám trochu času – vždyť teprve formujeme nový stát, ale můžu vás už teď ujistit, že naše muslimská libyjská identita není v konfliktu s okolním světem,“ dodává Lamia Abusedrová.
.

Martin Dorazín, Kateřina Kozmová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme