Nebourejte 'chruščovky', demonstrovaly v Moskvě desetitisíce Rusů. Navalného odvedla policie

Na dvacet tisíc Moskvanů během masové demonstrace v centru metropole vyzvalo tamního starostu, aby odstoupil. Důvod? Plán zbourat takzvané „chruščovky“, pětipodlažní bytovky z padesátých let.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z tribuny zaznívala doslova revoluční hesla vyzývající k odchodu nejen starostu Moskvy Sergeje Sobjanina, který nařídil program bourání chruščovek, ale také ruské vlády.

Mnozí z demonstrantů přišli s transparenty přirovnávající vystěhování z Moskvy k deportacím.

To co především Moskvanům vadí, že nemají žádné informace o tom, jak s nimi chce radnice naložit. Obávají se, že chce pod záminkou asanace a stavby lepšího bydlení získat lukrativní pozemky v centru Moskvy.

Největší pozornost v Moskvě vyvolal příchod opozičního politika Alexeje Navalného. Toho se policie pokoušela zadržet a nakonec ho odvedla někam mimo prostor tamní demonstrace.

Pětipodlažní budovy postavené v 50. a 60. letech minulého století měly vyřešit krizi bydlení. Zbořeno by mohlo být až 8000 domů. Město na realizaci projektu vyčlenilo 300 milionů rublů (127,6 milionu korun), nová výstavba má přijít až na 2,4 bilionu rublů.

Podle radnice bude podmínkou pro zbourání souhlas obyvatelů domu. Vybraný dům strhnou pouze v případě, že většina jeho obyvatel bude se stržením souhlasit.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme