OBRAZEM: Nebrasčané si připomínají 30. výročí spolupráce Národní gardy s českou armádou

Na nebi nad americkou Nebraskou v sobotu vlají české vlajky. Národní gardy amerických států Texas a Nebraska si na letišti v nebraské metropoli Lincolnu připomínají 30 let spolupráce s českou armádou. Zkušenosti od amerických kolegů pomohly našim vojákům proměnit starou armádu sovětského střihu v moderní vojsko členské země NATO.

Od stálého zpravodaje Lincoln Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká armáda na přehlídku přiletěla se svými dvěma armádní Airbusy A-319. V nich dorazila skoro stovka vojáků, což znamenalo i největší českou vojenskou přítomnost na území Spojených států.

Většinou jde o členy Ústřední hudby Armády České republiky, kteří zde zahrají nejen hymnu a pochodové melodie, ale uvedou i koncert. Jeden však už před pár dny odehráli českým krajanům ve městě Wilber, kde při písni Škoda lásky nadšení posluchači vstávali ze židlí a tleskali.

Přehlídku na letišti v Lincolnu zahájí seskok pěti parašutistů z vrtulníku ve výšce 1200 metrů. Podle organizátorů by mělo jít o synchronizovaný let s vlajkami o rozměru třikrát pět metrů, během něhož přistanou na letištní ploše. Do plánu ale může zasáhnout deštivé počasí, které do města dorazilo.

Kromě zmíněných letadel se tu ale představí i česká pozemní jednotka, která předvede pořadové cvičení se zbraněmi doprovázené hudbou. Dalo by se také nazvat „tanec se zbraněmi“. Půjde totiž předávání a točení pušek ve všech směrech.

Zároveň zde budou vyznamenaní in memoriam tři američtí vojáci, kteří se podíleli na osvobozování Československa. Jeden z nich byl dokonce poslední americký pilot, který padl v Evropě za druhé světové války.

Na letecké show se ale svými stroji pochlubí i Američané. Například stíhačky Hornet, které budou předvádět akrobatickou show. Také zde přeletí několik různých letadel, vrtulníky, nadzvukové stíhačky F 35, což jsou stroje poslední generace.

Dále se zde proletí letka Blue Angels – Modří andělé. Akrobatickými piloti na zmíněných Hornetech vytvoří různé formace, dechberoucí tanec na nebi.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme