Nebudeme s vámi polemizovat, reagoval slovenský ústavní soud na Babišovu kritiku

Podle Andreje Babiše (ANO) je čtvrteční rozhodnutí slovenského ústavního soudu politicky motivované a jeho načasování není náhodné. Server iROZHLAS.cz přináší vyjádření soudu ke čtvrtečním Babišovým výrokům.

Košice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Zdroj: ČTK
Přehrát

00:00 / 00:00

Kompletní rozhodnutí slovenského ústavního soudu z 12. října 2017

Mluvčí soudu Martina Ferencová odmítla s Babišem vést polemiku protřednictvím médií.

Porovnáváme hlavní výroky předsedy hnutí ANO a stanovisko ústavního soudu, které serveru iROZHLAS.cz zaslala jeho mluvčí.

„Jaká náhoda. Pár dní před volbami a slovenský ústavní soud se z ničeho nic rozhodl, že po dlouhých letech popře všechna svá dosavadní rozhodnutí a způsobí totální chaos a nejistotu ve slovenském právním systému,“ napsal Andrej Babiš v SMS Radiožurnálu.

„Ve věci II. ÚS 285/2017 měl Ústavní soud Slovenské republiky rozhodnout už na veřejném ústním projednávání 14. září 2017, ale vzhledem k tomu, že v jeho průběhu vznikly při diskusi nové právní problémy, II. senát ústavního soudu odročil vyhlášení nálezu na 12. října 2017.“

slovenský ústavní soud

„Jak je vidět, tak mafie, která zařídila moje stíhání v kauze Čapí hnízdo, má dlouhé prsty,“ řekl ve čtvrtek předseda hnutí ANO v rozhovoru pro Novinky.cz.

„Ústavní soud zaujímá stanoviska k přijatým návrhům a stížnostem prostřednictvím svých rozhodnutí (nálezů a usnesení). (…) Na základě uvedených skutečností je zjevné, že v dané věci o žádné spekulativní spojování s nadcházejícími parlamentními volbami v České republice nešlo.“

slovenský ústavní soud

„Budeme ho žalovat a ten boj opět vyhrajeme, protože jsem spolupráci s StB nikdy nepodepsal a nikdy jsem s StB nespolupracoval,“ uvedl Babiš pro ČTK.

„Ústavní soud Slovenské republiky nepovažuje za vhodné ani přiměřené vést polemiku s vyjádřeními pana Babiše prostřednictvím médií, zvlášť v situaci, pakliže by měla být vedená v politickém kontextu.“

slovenský ústavní soud

Bureš a Šuman

Bratislavský rodák Andrej Babiš, jehož hnutí je podle průzkumů favoritem nadcházejících voleb do české Poslanecké sněmovny, vědomou spolupráci s StB popírá dlouhodobě. Archivní dokumenty tvrdí, že v roce 1980 se stal takzvaným důvěrníkem StB a že ho o dva roky později ke spolupráci s tajnou policií coby agenta s krycím jménem Bureš získal nadporučík StB Július Šuman.

Ten ale u slovenského okresního soudu prohlásil, že tato informace není pravdivá a že Babiš k StB naverbován nebyl. ÚPN soudům předložil 12 různých svazků, ve kterých je jméno "Bureš" uvedeno. Instituce v minulosti neuspěla ve vícero soudních sporech ohledně evidence osob v dokumentech tajné policie v komunistickém Československu.

haf, mos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme