Nebudeme se zapojovat do vícestranných dohod, řekl Trump. Svobodný obchod prosazovala naopak Čína

Americký prezident Donald Trump v sobotu navštíví vietnamskou Hanoj. Přesunul se tam ze summitu zemí APEC, na kterém členské země dál jednají o ekonomické spolupráci. Hlavním hráčem, který prosazuje svobodný obchod, je tentokrát Čína.

Danang (Vietnam) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump na summitu APEC | Zdroj: Reuters

„Nebudeme se zapojovat do vícestranných dohod. Nepodepíšeme něco, co nám svazuje ruce a poškozuje naší suverenitu,“ řekl na summitu APEC americký prezident Donald Trump, podle kterého musí být každý obchod oboustranně výhodný.

Čínský prezident Si Ťin-Pching naopak prohlásil, že země v éře globalizace musí nutně spolupracovat se všemi. „Měli bychom dbát na to, aby se dařilo taky lidem a zemím odjinud. Pokrok má být dostupný pro všechny,“ citoval čínského prezidenta Si Radiožurnál.

Jak upozorňuje německá ARD, vliv Pekingu v regionu vzrostla i po tom, co Washington v lednu odstoupil od dohod o transpacifickém partnerství.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme