Nebudeme se zapojovat do vícestranných dohod, řekl Trump. Svobodný obchod prosazovala naopak Čína

Americký prezident Donald Trump v sobotu navštíví vietnamskou Hanoj. Přesunul se tam ze summitu zemí APEC, na kterém členské země dál jednají o ekonomické spolupráci. Hlavním hráčem, který prosazuje svobodný obchod, je tentokrát Čína.

Danang (Vietnam) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump na summitu APEC | Zdroj: Reuters

„Nebudeme se zapojovat do vícestranných dohod. Nepodepíšeme něco, co nám svazuje ruce a poškozuje naší suverenitu,“ řekl na summitu APEC americký prezident Donald Trump, podle kterého musí být každý obchod oboustranně výhodný.

Čínský prezident Si Ťin-Pching naopak prohlásil, že země v éře globalizace musí nutně spolupracovat se všemi. „Měli bychom dbát na to, aby se dařilo taky lidem a zemím odjinud. Pokrok má být dostupný pro všechny,“ citoval čínského prezidenta Si Radiožurnál.

Jak upozorňuje německá ARD, vliv Pekingu v regionu vzrostla i po tom, co Washington v lednu odstoupil od dohod o transpacifickém partnerství.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme