Nebudeme sedět s rukama v klíně. Mexiko varuje USA před zavedením cla na mexické zboží

Mexiko varuje Spojené státy před zahájením celní války. Americký prezident Donald Trump zvažuje, že by plánovanou zeď na hranici s Mexikem financoval z cla uvaleného na mexické zboží. Kdyby Spojené státy clo skutečně zavedly, muselo by Mexiko podle ministra zahraničí Luise Videgaraye odpovědět podobnými prostředky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mexický ministr zahraničí Luis Videgaray | Zdroj: Reuters

„Zavádění cla si nepřejeme. Mexiko věří ve volný obchod. Neodmítáme ani možnost upravit některé části obchodní dohody se Spojenými státy. Vznik překážek volnému obchodu je ale pro Mexiko nepřijatelný a v takovém případě bychom nemohli jen tak sedět s rukama v klíně,“ řekl Videgaray.

Šéf Bílého domu Trump nedávno navrhl dvaceti procentní daň na mexické zboží, aby ze získaných peněz mohl zaplatit náklady na pohraniční zeď. Jejím cílem je zabránit pronikání ilegálních imigrantů z jihu do Spojených států.

Americký prezident v pátek záměr postavit zeď potvrdil s tím, že se začne budovat velmi brzy. Americké úřady na březen plánují výběrové řízení na designovou a technickou podobu zdi.

Interní dokumenty amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost podle agentury Reuters cenu bariéry odhadují v přepočtu na víc než půl bilionu korun.

Matěj Válek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme