Nebývale chladné počasí v Americe zabíjí bezdomovce

Zrušené lety, špatně sjízdné cesty, zavřené školy nebo dokonce výpadky elektrického proudu. Silné mrazy i vítr a teď i sněhová bouře způsobují na východním pobřeží Spojených států v posledních dnech spoustu zmatků a osobních nepříjemností. Ale nejvážnější následky mají pro početnou americkou komunitu lidí bez domova - některé z nich současné počasí zabíjí.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Člověk bez domova během extrémních mrazů v Bostonu | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Kuchař Robert dnes uvařil polévku, salát a špagety, ovšem s hrnci a vařečkami netančí v žádné restauraci, ale v podzemí malého kostelíku na předměstí Washingtonu. Polévky, saláty i zákusky už jsou pěkně seřazené na stole ve vedlejší místnosti a těstoviny, ze kterých se ještě kouří, čekají ve velkém hrnci, než se jich ujmou dvě dobrovolnice.

Kate a Fabia přicházejí necelou hodinu předtím, než začne každodenní vydávání obědů pro lidi bez domova odsud z Bethesdy a okolí.

Chladněji než na Marsu: extrémní mrazy v USA mají už 12 obětí

Číst článek

„Jenom v našem okrese je devět set nebo tisíc lidí bez domova. V samotném Washingtonu to bude ještě víc,“ říká Fabia. „Na teplý oběd sem do kostela jich přichází denně tak mezi dvaceti a čtyřiceti. Vídáme tu známé tváře, ale i nové strávníky. Jejich počet závisí i na ročním období,“ doplňuje ji Kate.

Současné mrazy jsou pochopitelně obzvlášť kruté a stresující, a to i pro ty, kteří se snaží pomáhat. Manažer neziskové organizace Bethesda Cares, která obědy v kostele platí a organizuje, nakonec odmítá domluvený rozhovor s tím, že má teď důležitější věci na práci. Před několika dny prý dokonce jeden z místních lidí bez domova zemřel.

O něco sdílnější je Lawrence Blake, bývalý armádní kuchař s přísným pohledem, který pro Bethesda Cares nakupuje suroviny, vaří už dvacet let a teď už tu jen na všechno dohlíží. Sedí v improvizované jídelně a před sebou má seznam lidí, kteří se na oběd předem nahlásili.

„Dnes jich je asi pětadvacet, ale stačí se zapsat těsně před jídlem, takže to může být víc. Chodí k nám i lidi, co mají třeba sezónní zaměstnání, ale když pokryjí jiné útraty, už jim nezbývá na jídlo,“ říká Lawrence.

Naznačuje, že jeho organizace pomáhá i těm, kterým bezdomovectví hrozí, protože často musí volit mezi tím, jestli zaplatí nájem, účet za elektřinu, nebo si koupí něco k jídlu. Právě vysoké nájmy jsou jedním z hlavních důvodů, proč lidí bez domova v Americe po několikaletém úbytku loni znovu přibylo.

Jak zjistil rozsáhlý průzkum Univerzity v Chicagu, bezdomovectví je ve Spojených státech do značné míry problémem mladých a rodin s dětmi. Za poslední rok se podle této studie aspoň přechodně ocitly bez střechy nad hlavou víc než čtyři miliony Američanů ve věku do 25 let. Mezi nejpostiženější oblasti patří ve Spojených státech právě hlavní město a jeho okolí.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme